Sağlık çalışanlarının performansını etkileyen örgütsel faktörler: İstanbul'da bir hastane örneği
Organizational factors affecting the performance of health workers: An example of a hospital in İstanbul
  1. Tez No: 883644
  2. Yazar: HÜSEYİN KORKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık profesyonelleri, hastaların sağlığını korumak, tedavi etmek ve iyileştirmek için büyük bir özveriyle çalışmaktadır. Ancak, sağlık hizmetlerinde kalitenin sağlanması ve sürekli geliştirilmesi, yalnızca sağlık profesyonellerinin bireysel çabalarına dayanmamaktadır. Aynı zamanda, sağlık çalışanlarının performansını etkileyen çeşitli örgütsel faktörlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar iş doyumunun ve mesleki yaşam kalitesinin sağlık çalışanlarının performansını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma iş gücü verimliliğini etkileyen örgütsel faktörler konusunda bir kamu hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının tutumlarını belirlemek, sağlık çalışanlarının görüşleri doğrultusunda kendi verimliliklerini artırmada, hangi konuların daha önemli olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri Ocak – Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul ili Fatih ilçesinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesinde toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 376 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür taraması doğrultusunda oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”ve“Sağlık Personeli Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler anket tekniği ile katılımcılardan yüz yüze toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı 25.0 versiyonuyla değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında, iş doyumunun ve meslek yaşamı kalitesinin sağlık çalışanlarının mesleğinden, çalıştığı birimden, hastanedeki statüsünden, çalışılan vardiya türünden ve hafta sonu çalışma durumundan etkilendiği ortaya koyulmuştur Anahtar Kelimeler İş tatmini, performans, sağlık çalışanı, yaşam kalitesi
Özet (Çeviri)
Health professionals work with great dedication to protect, treat and improve the health of patients. However, ensuring and continuously improving quality in healthcare services is not solely based on the individual efforts of healthcare professionals. At the same time, various organizational factors affecting the performance of healthcare professionals need to be taken into account. Studies reveal that job satisfaction and professional quality of life significantly affect the performance of healthcare professionals. This study was conducted to determine the attitudes of healthcare professionals working in a public hospital regarding organizational factors affecting workforce productivity and to reveal which issues are more important in increasing their own productivity in line with the opinions of healthcare professionals. The data of the research were collected between January and May 2024 in a public hospital operating in the Fatih district of Istanbul. The sample of the study consisted of 376 healthcare professionals who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria.“Personal Information Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Health Personnel Quality of Working Life Scale”, created by the researcher in line with the literature review, were used as data collection tools. Data were collected face to face from participants using the survey technique. The data obtained were evaluated with the SPSS program version 25.0. Considering the findings obtained as a result of the analysis, it has been revealed that job satisfaction and quality of professional life are affected by the profession of healthcare professionals, the unit they work in, their status in the hospital, the type of shift worked and weekend working status. Keywords Job satisfaction, performance, healthcare professionals, quality of life