Development of an industry 4.0 maturity model: A case study in Gaziantep industry
Endüstri 4.0 olgunluk modeli geliştirilmesi ve Gaziantep sanayi'nde bir uygulama
  1. Tez No: 883666
  2. Yazar: KEREM ELİBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) tabanlı Endüstri 4.0 olgunluk modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. İncelenen literatür, Endüstri 4.0 olgunluk modellemesi konusunda bir fikir birliği olmadığını ve modellerin değere odaklı eylemler yaratmada yetersiz kaldığını göstermiştir. Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) uzmanları (ISO/TC 176) tarafından önerilen ve ISO 9000:2015'te yayımlanmış olan 49 eylem Endüstri 4.0 olgunluk modelinin değişkenleri olarak kabul edilmiştir. Bu 49 eylem, TKY ve Endüstri 4.0 literatürü ile ilişkilendirilerek 32 soruluk bir ölçüm modeline (ankete) dönüştürülmüştür. Önerilen model, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile analiz edilmiş, model uyumu, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri ile modelin uygulanabilir olduğu kanısına varılmıştır. Analizler SPSS® ve AMOS® yazılımları ile yapılmıştır. Doğrulanmış model, Gaziantep/Türkiye'de bulunan bir üreticiye uygulanmıştır. Bu çalışma, ISO 9000:2015 tarafından önerilen TKY eylemlerine dayanan modelin, Endüstri 4.0 olgunluğunu ölçme bağlamında güvenilir ve geçerli olduğunu ve paydaşlara etkili gyol haritaları oluşturabileceğini göstermiştir. Çalışma, global olarak kabul görmüş ISO 9000:2015 önerilen eylemlerini kullanan yenilikçi bir model içermektedir. Ayrıca, oluşturulan anketin preskriptif yapısı başka bir orijinalliktir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a TQM (Total Quality Management) based Industry 4.0 maturity model. Reviewed literature showed that there is not a consensus on Industry 4.0 maturity modelling and models are insufficient in creating value-focused actions. 49 recommended actions by ISO (International Organization of Standardization) international experts (ISO/TC 176) that is published in ISO 9000:2015 are considered as variables of the proposed Industry 4.0 maturity model. According to this consideration, a prescriptive questionnaire has been constructed with these variables via reviewing TQM/Quality and Industry 4.0 related literature. Proposed model has been analyzed with confirmatory factor analysis (CFA) and final 32 variables (questions) evaluated for model fit, reliability and validity. Analyses have been done with SPSS® and AMOS® software. Validated model has been conducted a manufacturer located in Gaziantep/Türkiye to create a roadmap to the decision makers of the company. Analysis showed that the model based on indicated TQM actions proposed by ISO 9000:2015 is reliable and valid in the context of measuring Industry 4.0 maturity model and can create effective transition road maps to the stakeholders. The study includes a novel model which uses globally accepted ISO 9000:2015 recommended actions. Besides, prescriptive structure of the constructed questionnaire is another originality. Organizations can use the proposed model as a guide for transition to Industry 4.0 in the context of TQM.