Kemik doku mühendisliğine yönelik doğal kaynaklı iskelelerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of naturally sourced scaffolds for bone tissue engineering
  1. Tez No: 883672
  2. Yazar: MİRAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KOÇ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, tendon hücre dışı matriksi (HDM) ve halloysit nanotüpleri (HNT) kullanarak kemik dokusu mühendisliği uygulamalarına yönelik kompozit yapı iskelelerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışmanın ilk aşamasında, sığır tendon dokusu deselülerize edildi ve deselülerizasyon işleminin etkinliği SEM, FTIR, DNA içeriği analizi ve protein içeriği analizi ile değerlendirildi. İkinci aşamada deselülerize tendon hücre dışı matriksi (dtHDM) enzimatik olarak sindirildi. Sindirilme işleminin sonunda, akışkan viskoz çözeltinin pH'sı 7,4'e ayarlandı. Bir sonraki aşamada, nötralize edilmiş dtHDM ön jel çözeltileri farklı konsantrasyonlarda HNT ile katkılandırıldı. Ele geçen homojen karışımlar kalıplara döküldü ve jelleşmeyi tamamlamak için 37°C'de inkübe edildi. Ardından -80°C'de dondurulan örneklerin liyofilize edilmesiyle üç boyutlu kompozit iskeleler (3B) üretildi. Kompozit iskelelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri farklı analiz yöntemleri ile incelenirken, biyolojik uygulamalarda kullanım potansiyeli kan uyumluluğu ve in vitro sitotoksisite testleri ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar, kompozit iskelenin kemik dokusu mühendisliği için potansiyel bir aday olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop composite scaffolds for bone tissue engineering studies using tendon extracellular matrix (ECM) and halloysit nanotubes (HNT). For this purpose, in the first stage of the study, bovine tendon tissue cells were decellularized, and the effectiveness of the decellularization process was evaluated using SEM, FTIR, DNA content analysis and protein content analysis. In the second stage, the decellularized tendon extracellular matrix (dtECM) was enzymatically digested. At the end of the digestion procedure, the pH of the fluid viscous solution was adjusted to 7.4. In the next step, neutralized dtECM pre-gel solutions were supplemented with varying concentrations of HNT. The obtained homogeneous mixtures were cast into molds and incubated at 37°C to complete gelation. Subsequently, the samples were frozen at -80°C and lyophilized to produce three-dimensional composite scaffolds (3D). While the physical and chemical properties of the composite scaffolds were examined using various analysis methods, the potential for use in biological applications was evaluated through hemocompatibility and in vitro cytotoxicity tests. The results obtained indicate that the composite scaffold is a potential candidate for bone tissue engineering.