Kariyer stresi, tükenmişlik ve olumlu gelecek beklentisi ilişkisi: Beden Eğitimi Öğretmeni adayları örneği
The relationship between career stress, burnout and positive future expectations: The example of pre-service physical education teachers
  1. Tez No: 883688
  2. Yazar: SEFA NUR HAZNEDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONNUR KÜÇÜK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Beden eğitimi öğretmeni adaylarının kariyer stresi, tükenmişlik ve olumlu gelecek beklentisi düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal metod: Araştırmanın çalışma grubunu dört farklı devlet üniversitesinde öğrenim gören 471 (181 kadın ve 290 erkek) beden eğitimi öğretmeni adayı oluşturmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 21.96±2.45'tür. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Kariyer Stresi Ölçeği', 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Öğrenci Formu' ve 'Olumlu Gelecek Beklentisi Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiki yöntem olarak; betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma); t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Correlation testleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların kariyer stresi ve tükenmişlik algıları orta seviyenin altında iken, olumlu gelecek beklentisi algıları ise orta seviyenin üzerindedir. Beden eğitimi öğretmeni adaylarının kariyer stresi algıları cinsiyet, gelir ve baba eğitim durumuna göre; tükenmişlik algıları sınıf, aktif olarak (lisanslı) spor yapma durumu, gelir ve baba eğitim durumuna göre, olumlu gelecek beklentisi algıları ise gelir durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Sonuç: Beden eğitimi öğretmeni adaylarının kardeş sayıları arttıkça kariyer stresi algıları artarken olumlu gelecek beklentileri azalmaktadır.Öte yandan katılımcıların akademik başarıları arttıkça tükenmişlik algıları azalmaktadır. Beden eğitimi öğretmeni adaylarının tükenmişlik düzeyleri arttıkça kariyer stresleri de artmaktadır. Beden eğitimi öğretmeni adaylarının kariyer stresi ve tükenmişlik düzeyleri arttıkça olumlu gelecek beklentileri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of this study is to examine the career stress, burnout and positive future expectation levels of pre-service physical education teacher according to some variables and to determine the relationship between them. Materials and Method: The study group of the research consisted of 471 (181 female, 290 male) pre-service physical education teacher studying at four different state universities. The mean age of the participants was 21.96±2.45. 'Career Stress Scale', 'Maslach Burnout Scale-Student Form' and 'Positive Future Expectation Scale' were used as data collection tools in the study. As a statistical method in the analysis of data; descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation); t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation tests were used. Finding: While the participants' perceptions of career stress and burnout were below the middle level, positive future expectation perceptions were above the middle level. Pre-service physical education teacher's career stress perceptions differed significantly according to gender, income and father's education level; burnout perceptions differed significantly according to grade level, actively (licensed) engage in sports status, income, and father's education level; positive future expectation perceptions differed significantly according to income status. Result: As the number of sibling of pre-service physical education teachers increased, career stress perception increased and positive future expectations decreased. On the other hand, as the academic achievement of the participants increased, their burnout perception decreased. As physical education teacher candidates' burnout levels increased, career stresses also increased. Finally, as the career stress and burnout levels of pre-service physical education teachers increased, their positive future expectations decreased.