Kobalt (III) asetatin kok kömür elektrotlu iki kutuplu damlamalı reaktörde sentezi, rejenerasyonu ve toz kobalt (III) asetat üretimi
- Tez No: 8838
- Danışmanlar: PROF.DR. A. TARIK PEKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, kobalt (III) asetatın iki kutuplu damlamalı reaktörde/ granül kok kömür elektrot kullanılarak, elektrokimyasal sentezi yapılmış ve organik maddelerin yük- seltgenmelerinde katalizör olarak kullanıldıktan sonra rejenerasyonu araştırılmıştır. Sentez verimine uygulanan gerilim, akım, elektrolit akış hızlarının etkileri incelenmiştir. Zamanın bir fonksiyonu olarak akım verimi, ürün verimi, enerji tüketimi ve hacım-zaman verimi hesaplanmıştır. Çalışmada üretilen kobalt (III) asetat organik maddelerin yükseltgenmelerinde kullanılarak tekrar rejenere edilmiştir. Kobalt (III) asetat % 27'lik bir dönüşümle elde edilmiş, çözelti halindeki bu ürün % 89.2 kobalt (III) asetat içeren toz ürüne dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, cobalt (III) acetate was electrochemi- cally senthesized in a bipolar trickle reactor with carbon electrodes (granulated coke particles), and its rejeneration capability was tested after being used for the oxidation of organic compounds. Relevant effects of the applied voltage casseut and the flow rates of the elec trol ite on the yields of conversion were studied individually current efficiency, product yield, energy consumption and the volumetric yield were all calcula ted as functions of the time. In the study, cobalt (III) acetate, produced was rege nerated after use in the oxidation of some organic compounds. The level of conversion of the cobalt (III) acetate produced was 27 %. The raw product in the form of a solution was then dried to obtain powders of the purity of 89. 2