Doğum indüksiyonunda oksitosin infüzyonu ile intraservikal prostaglandin E2 jel kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 88371
  2. Yazar: ALİ TAHTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP KEPKEP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
BOLUM VII ÖZET Doğum indüksiyonunda oksitosin infüzyonu ile intraservikal 0.5 mg PGE2 etkinliğini ve sonuçlarını değerlendirmek için yaptığımız bu çalışmada randomize olarak seçilen hastalar iki gruba ayrıldı 50 hastaya oksitosin, 50 hastaya PGE2 jel ile doğum indüksiyonu yapıldı. Hastaların başlangıç Bishop skoru gebelik haftaları, yaşları, pariteleri ve indüksiyon endikasyonları arasında önemli fark yoktu. Oksitosin verilen grupta, kontraksiyonların başladığı süre 4.49±3.19 saat, doğum süresi 24.94±5.94 saat, sezaryen oranı %26, 24 saatte doğum yapan hasta oranı %56 olarak bulundu. PGE2 jel uygulanan grupta kontraksiyonlar başladığı süre 2.46±1.65 saat, doğum süresi 12.87+2.95 saat, sezaryen oranı %8, 24 saatte doğum yapan hasta oranı %78 olarak bulundu. Neonatal sonuçlar her iki grupta da benzerdi. Sonuç olarak, PGE2 jel, Bishop skorunda daha fazla artış yapmakta, 24 saatte daha fazla hasta doğum yapmakta ve sezaryen ile doğum azalmaktadır. Elde ettiğimiz bulguların literatürdeki sonuçlar ile uyumlu olduğu sap tandı. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients who are opted randomizelly are separated into two groups to evaluate the activities and the results of the oxytocin infusion and 0.5 mg PGE2 in the labor induction. It has been made the labor induction four 50 patients by using oxytocin and PGE2 gel for the other 50. There was no important difference between the beginning of Bishop score, the pregnancy weeks, their ages, parities and induction indications. The period of beginning of contractions in the group of that given oxytocin is 4.49±3.19 h., the period of delivery 24.94±5.94 h., the ratio of cesarean section 26%, the ratio of the patients that given delivery to in 24 h. 56%, have been found. The period of beginning of contractions in the group of that applicated PGE2 gel is 2.46+1.65 h., the period of delivery 12.87±2.95 h., the ratio of cesarean section 8%, the ratio of the patients that given delivery to in 24 h. 78% have been found. Neonatal results were alike in both of them. According to these results, PGE2 gel raises more in Bishop score, and the more patient give labor and the cesarean section decreases in 24 hours. It has been determined the obtained findings are in harmony with the results in literature. 47