Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çizgi roman
Comic book in Teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 883718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çizgi romanın kullanım durumunu ve gereksinim duyulan özellikleri belirlemektir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin batısındaki illerde görev yapan 18 yabancı dil olarak Türkçe öğreticisi ve B1 seviyesindeki yabancı dil olarak Türkçe öğrencilerinden oluşan bir çalışma grubu kullanılmıştır. Öğreticiler, çizgi romanı hikâyenin çizgilerle anlatımı, resimlerle anlatılan olay örgüsü, konuşmaların kısa cümlelerle verilmesi gibi özelliklerle tanımlamaktadır. Öğreticilerin çoğu çizgi roman okumakla birlikte, çoğu öğretici eğitim sürecinde çizgi romana yer vermemektedir. Ancak, çizgi romanın ders ilgisini artırması, zihinsel somutlaştırmayı sağlaması gibi olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Öğrenciler, çizgi roman kullanımının dil bilgisi öğrenimini kolaylaştırma ve okuma becerilerini geliştirme gibi faydalarını vurgulamaktadır. Ancak, bazı öğrenciler çizgi romanın her yaş kitlesine hitap etmediğini ve bazılarının derse yönelik olumsuz etkileri olduğunu düşünmektedir. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenicilerinin çoğu, çizgi romanın ders kitaplarında kullanılması gerektiğini ve görsel ögelerin anlamayı kolaylaştırdığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the usage status of comics in teaching Turkish as a foreign language and the required characteristics. The study was conducted using a case study design with a study group consisting of 18 Turkish instructors teaching Turkish as a foreign language in the western provinces of Turkey and learners at the B1 level. Instructors define comics with features such as storytelling through lines, depicting events with pictures, and presenting conversations in short sentences. While most instructors read comics, many do not include them in the educational process. However, it is believed that comics have positive effects such as increasing interest in the lesson and facilitating mental visualization. Students emphasize the benefits of using comics in language grammar learning and improving reading skills. However, some students believe that comics do not appeal to all age groups and have some negative effects on the lesson. Most Turkish learners of Turkish as a foreign language believe that comics should be used in textbooks and that visual elements facilitate understanding.