Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde peygamberlerle ilgili rivayetler
The rumors from Evliya Celebi Seyahatnâme about the prophets
  1. Tez No: 883723
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında Evliya Çelebi'nin on cilt olarak kaleme aldığı Seyahatnâmesi'nde yer alan peygamberlere dair rivayetler ele alınmıştır. Evliya, eserindeki ilgili konuyu yazarken Târih-i Taberî Tercümesi ve Altıparmak Peygamberler Tarihi'nden yararlanmıştır. Bu nedenle çalışmanın araştırma safhasında öncelikle Seyahatnâme'de bulunan peygamberler tespit edilmiş, daha sonra detaylı bir taramayla onlar hakkındaki rivayetler çıkarılmıştır. Ardından Târih-i Taberî Tercümesi ve Altıparmak Peygamberler Tarihi'ndeki peygamber rivayetleri tespit edilmiştir. Tezin yazım aşamasında ise bu üç kaynaktaki peygamber rivayetleri karşılaştırılmalı olarak ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, narratives related to prophets found in Evliya Celebi's ten-volume“Seyahatnâme”are examined. Whilie writing his work, Evliya referred to the“Târih-i Taberî Tercümesi”and the“Altıparmak Peygamberler Târihi.”Thus, during the research phase, prophets mentioned in the“Seyahatnâme”were identified and their narratives were extracted through a detailed review. Subsequently, the prophet narratives in the“Târih-i Taberî Tercümesi”and the“Altıparmak Peygamberler Târihi”were identified. During the writing phase of the thesis, these narratives were comparatively evaluated using the sources mentioned.