Fen bilimleri öğretmenlerinin geri dönüşüm konusundaki pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Examining science teachers' pedagogical content knowledge on recycling
  1. Tez No: 883722
  2. Yazar: DENİZ BÜYÜK SIRMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı mesleki deneyim yılına sahip fen bilimleri öğretmenlerinin geri dönüşüm konusundaki pedagojik alan bilgilerinin incelenmesidir. Bunu açığa çıkarmak için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında farklı şehirlerde çalışan 5, 7 ve 20 yıllık öğretmenlik meslek deneyimine sahip üç fen bilimleri öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Görüşme sırasında konu alan ve pedagojik alan bilgilerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları dikkate alındığında, fen bilimleri öğretmenlerinin geri dönüşüm konusuna ilişkin konu alan bilgilerinde eksiklikler olduğu anlaşılmaktadır. Müfredat bilgisi incelendiğinde, öğretmenler Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2017-2018 Öğretim Programı'ndaki yatay ve dikey ilişkileri analiz etmekte zorlanmışlardır. Öğretmenlerin geri dönüşüm konusunun hangi ünitede yer aldığını ve müfredattaki hangi konularla ilişkili olduğunu hatırlamakta zorlandıkları belirlenmiştir. Bu çalışmada yer alan fen bilimleri öğretmenlerinin öğrencilerin ön bilgileri, anlamakta zorlandıkları konular ve kavramlarla ilgili yeterli bilgiye sahibi oldukları gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretmenlerin hem alana hem de konuya özel öğretim stratejileri konusunda sınırlı bilgiye sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin ağırlıklı olarak öğretmen merkezli öğretim stratejilerini kullandıkları, doğrudan ders anlatımını görseller, videolar ve çeşitli etkinliklerle destekledikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin geri dönüşüm konusunun öğretimine yönelik alternatif değerlendirme tekniklerini fazla kullanmadıkları görülmüştür. Geri dönüşüme ait pedagojik alan bilgileri ile öğretmenlerin mesleki deneyim süreleri arasında ilişki örüntüleri olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the pedagogical content knowledge of science teachers with different years of professional experience on recycling. In order to reveal this, a case study, which is one of the qualitative research methods, was used. The study was conducted with the participation of three science teachers with 5, 7 and 20 years of teaching experience working in different cities in the 2022-2023 academic year. During the interview, semi-structured interview questions were used to determine their subject matter and pedagogical content knowledge. Considering the findings of the study, it is understood that there are deficiencies in the subject matter knowledge of science teachers about recycling. When the curriculum knowledge was examined, teachers had difficulty in analyzing the horizontal and vertical relationships in the 2017-2018 Curriculum prepared by the Ministry of National Education. It was determined that teachers had difficulty in remembering in which unit the subject of recycling was included and which subjects in the curriculum it was related to. It was observed that the science teachers in this study had sufficient knowledge about students' prior knowledge, topics and concepts that they had difficulty in understanding. The findings of the study revealed that the teachers had limited knowledge of both domain- and subject-specific instructional strategies. It was determined that teachers predominantly used teacher-centered teaching strategies and supported direct lectures with visuals, videos and various activities. It was observed that teachers did not use alternative assessment techniques much for teaching recycling. It is understood that there are patterns of relationship between the pedagogical content knowledge of recycling and the length of professional experience of teachers.