Fibromiyalji hastalarında kendi kendine uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin ağrı ve stres düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self-applied emotional freedom technique on pain and stress levels in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 883744
  2. Yazar: FATMA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ŞENUZUN AYKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Giriş: Fibromiyalji tedavisi, hastalığın çok yönlü doğası nedeniyle karmaşıktır ve kapsamlı, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Duygusal özgürleşme tekniği (Emotional Freedom Techniques - EFT), çeşitli psikolojik ve fizyolojik semptomlar için etkili olduğu gösterilen kanıta dayalı bir terapötik kendi kendine yardım yöntemidir. EFT'nin ağrı, stres ve diğer fizyolojik ve psikolojik semptomları azaltmak için kendi kendine uygulanan etkili bir teknik olabileceği düşünülmektedir. Amaç: Araştırmanın temel amacı fibromiyalji hastalarında kendi kendine uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin ağrı ve stres düzeylerine olan etkisini belirlemektir. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma İzmir Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Tınaztepe Galen Hastanesinde yürütüldü. Araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 80 hasta 3 ayrı grupta randomize edilmiştir. Araştırmacı tarafından EFT yapılan grup 27, Kendi kendine EFT yapan grup 26 ve kontrol grubu 27 hastadan oluşmaktadır. Tüm hastalara Hasta Tanıtım Formu bir kez olmak üzere; Stres Ve Problem Listesi İçin Kısa Tarama, Kısa Ağrı Envanteri (Brief Pain Invertory, BPI), Genel Konfor Ölçeği ve Fibromiyalji için Etki Ölçeği üç kez uygulanmıştır. EFT grubuna 3 görüşmede 30 dk boyunca EFT yapılmıştır. KKEFT grubuna eğitim materyali ile EFT 30 dk anlatılmış gösterilmiş, 2. ve 3. görüşmelerde kendilerinini yapması istenip gözlemlenmiştir. Kontrol grubuna EFT yapılmamıştır. Veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiş ve p0.05). Araştırmada araştırmacı tarafından yapılan EFT grubunda hem ağrı hem de stres ölçeklerinde EFT öncesi ve sonrasında görüşmeler arasında istatistiksel olarak farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fibromyalgia treatment is complex due to the multifaceted nature of the condition and requires a comprehensive, multidisciplinary approach. Emotional Freedom Techniques (EFT) is an evidence-based therapeutic self-help method that has been shown to be effective for a variety of psychological and physiological symptoms. EFT is thought to be an effective self-administered technique for reducing pain, stress and other physiological and psychological symptoms. Aim: The main aim of the study was to determine the effect of self-administered emotional freedom technique on pain and stress levels in fibromyalgia patients. Method: The study was conducted as a randomised controlled experimental study. The study was conducted in Izmir Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital and Izmir Tınaztepe Galen Hospital. The 80 patients who met the inclusion criteria were randomised in 3 different groups. The group in which EFT was performed by the researcher consisted of 27 patients, the group in which self-administered EFT was performed consisted of 26 patients and the control group consisted of 27 patients. All patients were administered the Patient Identification Form once and the Short Screening for Stress and Problem List, Brief Pain Inventory (BPI), General Comfort Scale and Impact Scale for Fibromyalgia three times. The EFT group was given EFT for 30 minutes in 3 interviews. EFT was explained and demonstrated for 30 minutes with the training material to the group performing EFT on their own, and they were asked to do it on their own in the 2nd and 3rd interviews and observed. EFT was not applied to the control group. Data were analysed using appropriate statistical methods and p0.05). In the research, it was determined that there was a statistical difference between the interviews before and after EFT in both pain and stress scales in the EFT group (p0.05) between the pain scores in the group applying self-administered EFT before and after EFT.