The influence of HB24 and LACS4 genes on adventitious root formation in arabidopsis thaliana
HB24 ve LACS4 genlerinin arabidopsis thaliana'da adventif köklenme üzerindeki etkisi
- Tez No: 883743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Vejetatif üreme, tarım alanında bitki çoğaltmak için yaygın yöntemlerden biridir. Vejetatif çoğaltım genellikle bitkilerin sap gibi kısımlarının kesilmesini ve köklendirilmesini içerir. Sap gibi kök olmayan dokulardan kök oluşumu adventif köklenme (AR) olarak adlandırılır. Bu çoğaltma yöntemlerinin verimliliği, çoğaltılacak bitkilerin AR yeteneği ile doğrudan ilişkilidir. AR indükleme yeteneği, bitki türleri arasında ve hatta aynı tür içinde bile değişiklik gösterir. Hormonların, AR dahil olmak üzere bitki gelişimi üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. IBA ve IAA gibi oksinler, kesimler yoluyla bitki çoğaltımında yaygın olarak kullanılan hormonlardır. Bazı araştırmalar, IBA'nın etkisini IAA'ya dönüşümü yoluyla gösterdiğini öne sürmektedir. Bu nedenle, bu çalışma A. thaliana'da IBA-IAA dönüşümüne dahil olan kilit genlerin adventif köklenme üzerindeki rollerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. HB24 ve LACS4 genlerinin Arabidopsis thaliana'da köklenme sürecine dahil olduğu ve IBA-IAA dönüşümünü kontrol ettiği bilinmektedir, ancak adventif köklenme üzerindeki etkileri tam olarak araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında HB24 ve LACS4 genlerinin AR üzerindeki etkileri araştırılmıştır. HB24 ve LACS4 genlerinin girişimsel TDNA mutant hatlarında adventif kök gelişimi, yabani tip A. thaliana bitkileri ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir. HB24 mutant bitkilerinde yabani tipe kıyasla AR oluşumunun azaldığı gözlemlenmiştir. Bu tezde, HB24 ve LACS4 genlerinin AR oluşumu üzerindeki etkileri araştırılmış ve ilk kez AR oluşumunda rol oynadıkları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vegetative propagation is one of the common methods in the agricultural field to propagate plant. Vegetative propagation usually involves cutting parts of the plants like stems and induce rooting. This root formation from non root tissues like stems is referred as adventitious rooting (AR). And efficiency of this propagation methods are directly related to the AR ability of the plants to be propagated. The ability to induce AR varies between plant species and even within the same species. It is known that hormones have significant effects on plant development including AR. Auxin like IBA and IAA are commonly used hormones in plant propagation by cuttings. Some research suggests that IBA shows its effect by its conversion into IAA. Therefore, these study aims to uncover the roles of key genes involved in IBA-IAA conversion on adventitious rooting in A. thaliana. It is known that HB24 and LACS4 genes are involved in the rooting process in Arabidopsis thaliana and control the IBA-IAA conversion, however, their effects on adventitious rooting have not been fully investigated. Therefore, in this thesis study the effects of HB24 and LACS4 genes on AR were investigated. Adventitious root development in insertional TDNA mutant lines of HB24 and LACS4 genes was analyzed in comparison with wild-type A. thaliana plants. It was observed that AR formation was reduced in HB24 mutant plants compared to wild-type plants. In this thesis, the effects of the HB24 and LACS4 genes on AR formation were investigated, and it was demonstrated for the first time that they play a role in AR formation.