Yetişkin kekemeliği olan bireylerle yapılmış EEG çalışmalarının sistematik derlemesi
A systematic review of EEG studies in adults with who stutter
- Tez No: 883760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin konusu kekemeliği olan yetişkin bireylerle yapılmış beyin frekanslarını görüntüleme tekniklerinden biri olan elektroensefolografi çalışmalarını incelemek ve sonuçlarını derlemek üzerinedir. EEG ile yapılan çalışmalar sayesinde pek çok nöro psiko linguistik alanda çalışmalar yapılabilmektedir. Kekemelik nedeni tek bir sebebe bağlı olmaksızın hala beyinde pek çok işlevsel farklılık ortaya konulabilen bir konuşma bozukluğudur. Nörogörüntüleme teknikleri kekemelik araştırmalarında sık sık kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı yetişkin kekeme bireyler ile EEG kullanılarak yapılan çalışmaları belirlemek, EEG ve kekemelikle ilgili literatürdeki boşlukları görmek ve tespit etmek, alanı keşfetmek ve gelecek araştırmalar için alanı tanımlamaktır. Çalışma nitel bir araştırma ve sistematik derlemedir. PRİSMA yöntemi kullanılarak“beyin”,“akıcılık”,“kekemelik”,“EEG”anahtar kelimeleri ve İngilizce karşılıkları belirlenmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Tarama sonucunda 68 makalenin sonuçları dâhil edilmiştir. Sonuçlara göre çalışmalarda sıklıkla alfa, beta ve teta frekanslarının ölçüldüğü, olaya ilişkin potansiyallerin (ERP) incelendiği görülmüştür. Katılımcı sayısı ve özellikleri değişkenlik göstermekte sağ- sol el baskınlığı bütün çalışmalarda belirlenmiştir. Kullanılan prosedürlerde DAF yöntemi, dinlenme durumu EEG'si, bilişsel davranışsal görevler, işitsel stimülasyonlar ve sesli sessiz üretimler kullanılmıştır. Çalışmaların genelinde kekemelik şiddeti ölçülmüş ancak sonuçlara dâhil edilmemiştir. Sonuçlara göre Türkçe konuşmacılarıyla yapılan çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to examine electroencephalography studies, one of the neuroimaging techniques, conducted with adult individuals who stutter and to compile the results. Thanks to studies conducted with EEG, studies can be carried out in many neuro-psycho-linguistic areas. Stuttering is a speech disorder that can still reveal many functional differences in the brain, regardless of a single cause. Neuroimaging techniques are frequently used in stuttering research. The aim of this study is to identify studies using EEG with adult stuttering individuals, to see and identify gaps in the literature on EEG and stuttering, to explore the field and to define the area for future research. The study is a qualitative research and systematic review. Using the PRISMA method, the keywords“brain”,“fluency”,“stuttering”,“EEG”and their English equivalents were determined and a literature review was conducted. As a result of the screening, the results of 68 articles were included. According to the results, it was observed that alpha, beta and theta frequencies were frequently measured in studies and event-related potentials (ERP) were examined. The number of participants and their characteristics vary, and right-left hand dominance has been determined in all studies. The procedures used included the DAF method, resting state EEG, cognitive behavioral tasks, auditory stimulations, picture naming, reading sentences and overt and covert speechs. Stuttering severity was measured throughout the studies but was not included in the results. According to the results, it appears that studies conducted with Turkish speakers are insufficient.