Motion capture teknolojisinin Türk halk dansları alanında uygulanması Sakarya/Geyve halk dansları örneği
Application of motion capture technology in the field of Turkish folk dances, Sakarya/Geyve folk dances example
- Tez No: 883759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Oyunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Halk dansları, bir toplumun kültürünü yansıtan geleneksel sanat dallarından biridir. Türkiye, çok kültürlü yapısıyla birçok halk dansını bünyesinde barındırmaktadır. Zengin dans kültürünün varlığına rağmen, yeteri kadar alan araştırması yapılmadığı için, bu alanda bilimsel nitelikte veri oldukça sınırlıdır. Ülkemizde Kültür Bakanlığı bünyesinde yer alan Halk Kültürü Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, 1970'lerde kapsamlı derleme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalara ek olarak birkaç kişisel çaba dışında, Halk Dansları sahasındaki verilerin toplanması ve korunması, kurumsal ve bilimsel anlamda yeterli ilgiyi görmemiştir. Seneler önce saha çalışmalarında videokaset ile elde edilen verilerin düşük pikselli olması, ses ve hareket detaylarını algılamayı kısıtlamaktadır. Hem de birçok videokaset zamanla işlevini kaybetmiş ve derlenen bilgiler de kaybolmuştur. Toplanan bu veriler çok değerlidir fakat derleme çalışmalarının gerçekleştiği tarihdeki mevcut teknolojik imkanlar düşünüldüğünde günümüz teknolojisi tarafından dijital veri olarak kullanılması oldukça güçtür. Tespiti edilip korunmadığı ve aktarımı sağlanmadığı takdirde, kişinin ömrüyle sınırlılık gösteren bu verinin kaybolması kaçınılmazdır. Dijital çağa uyum sağlayamayan her unsur, günümüz teknolojisi karşısında ya geriye kalmakta ya da zamanla kaybolmaktadır. Halk danslarının toplanması, arşivlenmesi ve işlenmesi için dünya geneline bakıldığında motion capture teknolojisinin en ileri teknoloji olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Motion Capture Teknolojisi kullanılarak Sakarya ili Geyve Yöresinden altı farklı halk dansı derlenmiştir. Daha sonra bu veriler farklı aşamalarda çeşitli bilgisayar programlarında işlenmiştir. Verlerin dijital dönüşümü tamamlandıktan sonra Sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak halk dansları eğitiminde dijital bir materyal olarak kullanılabilecek hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk dances are one of the traditional art branches that reflect the culture of a society. Turkey, with its multicultural structure, harbours many folk dances. Despite the existence of a rich dance culture, there is very limited scientific data in this field since not enough field research has been carried out. In our country, the General Directorate of Folk Culture Research and Development within the Ministry of Culture carried out comprehensive compilation studies in the 1970s. In addition to these studies, except for a few personal efforts, the collection and preservation of data in the field of Folk Dances has not received sufficient institutional and scientific attention. The low pixelation of the data obtained by videotape in field studies years ago limits the perception of sound and movement details. In addition, many videotapes have lost their function over time and the compiled information has been lost. These collected data are very valuable but considering the technological possibilities available at the time of the compilation, it is very difficult to use them as digital data by today's technology. If it is not identified, protected and transferred, it is inevitable that this data, which is limited to the life of the person, will be lost. Every element that cannot adapt to the digital age is either lagging behind today's technology or disappearing over time. When we look at the world in general for the collection, archiving and processing of folk dances, it is seen that motion capture technology is the most advanced technology. In this study, six different folk dances from Geyve region of Sakarya province were collected using Motion Capture Technology. These data were then processed in various computer programmes at different stages. After the digital transformation of the data was completed, it was made to be used as a digital material in folk dance education by using virtual reality glasses.