Türkiye'de yerel yönetimlerde gündem belirleme üzerine bir araştırma: Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneği
A study on agenda setting in local governments in turkey: the case of Sakarya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 883761
  2. Yazar: YUNUS EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gündem belirleme, kamu yönetiminde karar alma sürecine giden yolda temel aşamalardan bir tanesidir. Bu aşamada kamusal ihtiyaç ve sorunlardan hangilerinin öncelikle çözülmesi gerektiği belirlenir. Öncelikli konuların belirlenmesi sürecinde çeşitli faktörler ve politika aktörleri etkili olmaktadır. Bu çalışmada Kingdon'ın Çoklu Akımlar (Multiple Streams) teorisi kullanılarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde gündem belirleme sürecinin nasıl şekillendiği ve hangi politika aktörlerinin etkili olduğu incelenecektir. Ayrıca yerel gündem oluşturma sürecinde geniş bir gündem havuzundan sınırlı sayıdaki konu ve sorun ön plana çıkmaktadır. Ön plana çıkan bu gündem maddelerini diğerlerinden ayıran nedenler tespit edilmeye çalışılacaktır. Araştırmaya dair veriler kurum içi ve dışından gündem belirleme sürecinde etkin olan kişilerden toplanacaktır. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanacak ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Agenda-setting is one of the main stages on the way to decision-making in public administration. At this stage, it is determined which of the public needs and problems should be solved first. Various factors and policy actors are influential in the process of determining priority issues. In this study, Kingdon's Multiple Streams theory will be used to examine how the agenda setting process is shaped in Sakarya Metropolitan Municipality and which policy actors are influential. In addition, in the local agenda setting process, a limited number of issues and problems come to the forefront from a large pool of agendas. The reasons that distinguish these prominent agenda items from others will be identified. Data for the research will be collected from people who are active in the agenda-setting process within and outside the organization. Research data will be collected through face-to-face interviews and analyzed through content analysis.