İlkokul zekâ oyunları dersi öğretim programının tasarlanması, uygulanması ve değerlendirmesi
Design, implementation and evaluation of the intelligence games course of primary school
  1. Tez No: 883779
  2. Yazar: MUSA SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Zekâ oyunları Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2012 yılındaki ortaokullar ve İmam-hatip ortaokullar için zekâ oyunları dersini seçmeli dersler listesine almasıyla birlikte eğitim sistemimize dâhil olmuş ve zamanla eğitimin tüm kademelerinde hızla yayılmıştır. Hızla yayılan bu uygulamada sadece ortaokullar için öğretim programı hazırlanmış olması diğer eğitim kademeleri için öğretim programı hazırlanmamış olması, ilkokullarda zekâ oyunları dersi olmaması, bu çalışmaların yapılacağı bir ders saati ayrılmaması, zekâ oyunları uygulamalarında öğretmenlere özel uygulamaların ortaya çıkmasına ve eğitimde birlik ilkesine ters düşülmesine sebep olmuştur. Bu eksiklik sınıf öğretmenlerinin zekâ oyunları çalışmalarını tam anlamıyla yapamamalarını ve zekâ oyunlarını uygulamalarını aksatmaktadır. Diğer derslerin sürelerinden alıp zekâ oyunları uygulamaları yapmalarına neden olmaktadır. İşte tüm sebeplerden ötürü araştırmanın informal olarak uygulanan bir dersi formal düzene sokup, sınıf öğretmenlerine bilimsel bir süzgeçten geçmiş bir öğretim programı sunulması için ilkokul zekâ oyunları dersi öğretim programının tasarlamayı amaçlamaktadır. Karma araştırma yönteminden İç içe karma desenin kullanıldığı ve nitel araştırma deseninin içerisine nicel araştırma deseninin yerleştirildiği çalışmada hızlı prototipleme modeli esas alınarak tasarlanan 1., 2., 3. ve 4. Sınıf düzeyinde veli, öğretmen, okul yöneticileri, zekâ oyunları alan uzmanlarından oluşan 103 kişiye ihtiyaç analizi çalışması yapılmış, çıkan sonuçlar ve literatür araştırması sonucunda oluşturulan 36 haftalık 72 saatlik prototip öğretim programı her sınıf düzeyinde toplam ders saati kadar uygulanmış ve Bloom'un tam öğrenme modeline göre değerlendirilerek 0,70 düzey ve üzeri başarı gösteren kazanımların devam ettiği, 0,7 düzeyi altında başarı gösterilen kazanımların ise hızlı prototipleme modeli gereği hemen değiştirilip uygun kazanımların eklendiği veya değiştirilemeyenlerin ise çıkartıldığı, 36 haftalık, 72 ders saatini içeren taslak öğretim programı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Mind games were included in our education system when the Ministry of National Education included the mind games course in the list of elective courses for secondary schools and Imam-hatip secondary schools in 2012, and over time, it spread rapidly at all levels of education. In this rapidly spreading practice, the fact that a curriculum was prepared only for secondary schools, that a curriculum was not prepared for other education levels, that there were no intelligence games lessons in primary schools, that no class time was allocated for these studies, led to the emergence of special practices for teachers in intelligence games applications and contradicted the principle of unity in education. . This deficiency prevents classroom teachers from fully carrying out intelligence games studies and hindering their implementation of intelligence games. It takes time from other courses and causes them to practice intelligence games. For all these reasons, the aim of the research is to formalize a lesson that is implemented informally and to design the primary school intelligence games course teaching program. In the study, in which the nested mixed design was used and the quantitative research pattern was placed within the qualitative research design, 103 participants, consisting of parents, teachers, school administrators, and experts in the field of intelligence games at the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade levels, were designed based on the rapid prototyping model. A needs analysis study was conducted for each person, and the 36-week, 72-hour prototype curriculum, created as a result of the results and literature research, was implemented for a total of course hours at each grade level and evaluated according to Bloom's mastery learning model, and it was determined that achievements at 0.7 level and above continued. A 36-week, 72-course draft curriculum was created, in which the achievements that were achieved below the .7 level were immediately changed and appropriate outcomes were added, in accordance with the rapid prototyping model.