Travma ile acil servise başvuran çocukların ebeveyinlerinin acil servisteki bakıma yönelik görüş ve deneyimleri
Opinions and experiences of parents of children who presented to the emergency department with trauma, regarding the care in the emergency department
  1. Tez No: 883806
  2. Yazar: ŞEYMA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİNAZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, travma ile acil servise başvuran çocuk hastaların ebeveynlerinin acil servisteki bakıma yönelik görüş ve deneyimleri belirlemek amacıyla, niteliksel (tanımlayıcı) tipte yapılmıştır. Araştırma, travma ile acil servise başvuran çocuk hastaların ebeveynlerinin katılımıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde Ağustos 2023-Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, çalışmanın yürütüldüğü hastanenin acil servisine başvuran çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, amaçlı örneklem (olasılıklı olmayan) yöntemi ile dahil edilme kriterlerini karşılayan 23 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, literatür taranarak hazırlanan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formuyla birebir görüşmeler yapılarak toplanmış ve içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, ebeveynlerin travmaya bağlı çocukta fark ettiği bulgular, acil servise başvurana kadar yapılanlar, acil serviste yapılanlar, çocuğun tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, acil serviste verilen bakımdan memnuniyet, acil serviste sağlık ekibinden beklentiler olmak üzere altı ana temada gruplandırılmıştır. Ebeveynlerin travmaya bağlı çocukta fark ettiği bulgular ana teması, ağrı, kanama, fışkırır tarzda kusma ile panik ve korku alt temalarıyla ele alınmıştır. Acil servise başvurana kadar yapılanlar ana teması altında ilkyardım uygulamak, korku/panikle hiçbir şey yapamamak ve oyunla meşgul etmek alt temalarından oluşmaktadır. Acil serviste tedavi ve bakıma yönelik yapılanlar ana temasında, görüntüleme tetkiki, girişim, konsültasyon istemi, hastaneye yatış, gözlem odasında takip, taburculuk eğitimi alt temaları sıralanmıştır. Çocuğun tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar ana teması altında, bakıma dahil edilmemek, çalışanların duyarsız davranmaları, işlemler ile çevre hakkında bilgilendirilmemek ve çaresiz hissetmek alt temaları yer almaktadır. Acil serviste verilen bakımdan memnuniyet ana temasının alt temaları memnuniyet nedenleri ve memnuniyetsizlik nedenleri olarak belirlenmiştir. Acil serviste sağlık ekibinden beklentiler ana teması altında; bilgilendirilmek, zamanında müdahale yapılması, çalışanların ilgi göstermesi, fiziksel koşulların iyileştirilmesi, çalışan sayısının artırılması alt temaları yer almıştır. Bu çalışmanın bulguları, ebeveynlerin acil servis deneyimleri ve karşılaştıkları zorlukların ortaya konarak çocuğun bakımı ile ilgili terapötik bir ortam oluşturulması ve travma sonrası çocuğun iyileşmesini desteklemek için kullanılan stratejiler hakkında fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
This qualitative (descriptive) study was conducted to determine the views and experiences of parents of pediatric patients admitted to the emergency department with trauma regarding care in the emergency department. The study was conducted between August 2023 and March 2024 in the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital with the participation of parents of pediatric patients admitted to the emergency department with trauma. The population of the study consisted of the parents of children who applied to the emergency department of the hospital where the study was conducted. The sample of the study consisted of 23 parents who met the inclusion criteria with the purposive sampling (non-probability) method. The data of the study were collected through one-to-one interviews with a semi-structured in-depth interview form prepared by reviewing the literature and evaluated by content analysis method. The findings of the study were grouped under six main themes: the findings that the parents noticed in the child due to trauma, what was done until the application to the emergency service, what was done in the emergency service, the difficulties encountered in the treatment process of the child, satisfaction with the care given in the emergency service, and expectations from the health team in the emergency service. The main theme of the findings that the parents noticed in the child due to trauma was handled with the sub-themes of pain, bleeding, gushing vomiting, panic and fear. The main theme of what was done until the application to the emergency service consists of the sub-themes of applying first aid, not being able to do anything due to fear/panic and keeping busy with games. Under the main theme of what was done for treatment and care in the emergency department, the sub-themes of imaging examination, intervention, consultation request, hospitalization, follow-up in the observation room and discharge training were listed. Under the main theme of difficulties encountered during the treatment process of the child, the sub-themes of not being included in the care, insensitive behavior of the staff, not being informed about the procedures and the environment, and feeling helpless are included. The sub-themes of the main theme of satisfaction with the care provided in the emergency department were determined as reasons for satisfaction and reasons for dissatisfaction. Under the main theme of expectations from the health care team in the emergency department, the sub-themes of being informed, timely intervention, interest of the staff, improvement of physical conditions, and increasing the number of staff were included. The findings of this study may give an idea about the strategies used to create a therapeutic environment related to the care of the child and to support the recovery of the child after trauma by revealing the experiences of the parents in the emergency department and the difficulties they face.