Üniversite öğrencilerinde flört şiddeti ve bilişsel duygu düzenlemeile ilişkili bazı değişkenlerin incelenmesi
An examination of some variables related to dating violence and cognitive emotion regulation in university students
- Tez No: 883807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET PEKŞEN SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde flört şiddeti ve bilişsel duygu düzenleme ile ilişkili bazı değişkenleri incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırma grubunu, Maltepe Üniversitesi'nde lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan 18-25 yaş aralığında 424 üniversite öğrencisi (266 kadın, 158 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları 18-25 arasında değişmektedir (Ort.=21.5, S=2.29). Veri toplamada; Flört Şiddeti Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskall Wallis, Bağımsız Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) ve Spearman Koralasyon uygulanmıştır. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, kadınların fiziksel şiddet ve duygusal şiddet puanlarının, erkeklerin ise cinsel şiddet ve kontrol davranışı puanlarının anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, romantik ilişki süresi 6 yıl ve üzeri olan öğrencilerin flört şiddeti ve kontrol davranışı düzeylerinin, romantik ilişki süresi 1-3 yıl olan öğrencilerden anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, bilişsel duygu düzenlemede kadın öğrencilerin ruminasyon düzeylerinin erkek öğrencilerden anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Bunun yanında, güncel romantik ilişkisi olmayan öğrencilerin kabul, felaketleştirme ve diğerlerini suçlama puanlarının güncel romantik ilişkisi olan öğrencilerden anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, romantik ilişki süresi 6 yıl ve üzeri olan öğrencilerin kendini suçlama düzeylerinin, romantik ilişki süresi 3-5 yıl olan öğrencilerden anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada vi son olarak flört şiddeti ile bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Buna göre bilişsel duygu düzenlemenin felaketleştirme ve diğerlerini suçlama boyutları ile flört şiddetinin tüm boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, kabul ve ruminasyon ile duygusal şiddet arasında pozitif, olumlu yeniden değerlendirme ile cinsel şiddet arasında negatif, perspektife sokma ile kontrol davranışı arasında pozitif ilişkilerin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine some variables related to dating violence and cognitive emotion regulation in university students. The research was conducted in a relational screening model. The research group consisted of 424 university students (266 female, 158 male) who were studying at undergraduate level at Maltepe University. In data collection; Dating Violence Scale, Cognitive Emotion Regulation Scale and Personal Information Form were used. The age of the students in this study is between 18-25 (Ort.=21.5, SD=2.29). The data of the study were analyzed using Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Independent Groups T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). In the analysis of dating violence according to demographic characteristics, it was found that women had significantly higher scores of physical violence and emotional violence, while men had significantly higher scores of sexual violence and control behavior. In addition, students with a romantic relationship duration of 6 years or more had significantly higher levels of dating violence and control behavior than students with a romantic relationship duration of 1-3 years. On the other hand, in the analysis of cognitive emotion regulation according to demographic characteristics, it was observed that female students had significantly higher levels of rumination than male students. In addition, it was found that the acceptance, catastrophizing and blaming others scores of students who were not in a current romantic relationship were significantly higher than those of students who were in a current romantic relationship. Moreover, it was determined that the self-blame levels of students with a romantic relationship duration of 6 years or more were significantly higher than those of students with a romantic viii relationship duration of 3-5 years. Finally, the relationship between dating violence and cognitive emotion regulation was examined. In the analysis conducted in this context, it was determined that there were positive and significant relationships between the catastrophizing and blaming others dimensions of cognitive emotion regulation and all dimensions of dating violence. In addition, there were positive relationships between acceptance and rumination and emotional violence; negative relationships between positive reappraisal and sexual violence; and positive relationships between putting into perspective and control behavior.