Camilerde rüzgar kulesi ile doğal havalandırmanın sayısal analizi
Numerical analysis of natural ventilation with wind tower in mosques
- Tez No: 883828
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÖZSUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada; camilerde doğal havalandırma için kullanılan ve çoğu zaman yetersiz kalan pencerelere alternatif olarak; Ortadoğu ve İran'da yaygın olarak kullanılan rüzgar kulesi (Badgir) örnek alınmıştır. Cami minaresi rüzgar kulesi olarak tasarlanarak, camilerdeki doğal havalandırma verimini artırmak ve termal konforun iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Cami mimarisinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Kubbe kenarlarında ve kubbe tepesinde değişken sayılarda ve ölçülerde açıklıklar bırakılarak havalandırmaya etkileri gözlemlenmiştir. Ayrıca bu boşlukların açık-kapalı olduğu senaryolar modellenmiştir. Bununla beraber farklı rüzgar hava hızları ve sıcaklıkları çalışılarak termal konfor seviyeleri araştırılmıştır. Farklı sayılarda minareye (rüzgar kulesine) sahip cami modelleri oluşturularak kıyaslamalar yapılmıştır. Minare ile pencereler kombine edilerek alternatif modeller oluşturulmuş ve performansları incelenmiştir. Mevsim hava şartları göz önünde bulundurulduğunda; yaz ve kış senaryoları oluşturulmuş, toplamda 42 adet çalışma yapılmıştır. Çalışmalar Solidworks programında üç boyutlu olarak tasarlanmış, Ansys Fluent programında da modellenerek analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda referans olarak ayak, bel ve baş hizalarındaki termal konfor gözlemlenmiştir. Ashrae 55 (Thermal Environmental Conditions for Human Occupancy) Standartı'na uygun olarak yapılan hesaplamalarda PMV (Termal Konfor) ve PPD (Memnuniyetsizlik Yüzdesi) değerleri belirlenerek, hangi senaryoların termal konfora ve doğal havalandırmaya katkı sunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, minarenin rüzgar kulesi olarak kullanılmasının; doğal havalandırmaya çok önemli katkılar sunduğu gözlemlenmiştir. Özellikle de kış aylarında, havalandırma amaçlı pencerelerin uzun süreli açılamadığı düşünüldüğünde, bu sistemin çok ciddi bir termal konfor artışı sağladığı görülmüştür. Yaz aylarında ise bu sistemin tek başına yeterli olabileceği veya pencerelerle uyum içinde kullanıldığında doğal havalandırmayı iyileştirdiği ve termal konforu artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out; As an alternative to windows used for natural ventilation in mosques, which are often insufficient; The wind tower (Badgir), which is widely used in the Middle East and Iran, was taken as an example. By designing the mosque minaret as a wind tower, it was aimed to increase the natural ventilation efficiency in mosques and improve thermal comfort. Some changes were made in the mosque architecture. Openings of varying numbers and sizes were left on the edges of the dome and at the top of the dome, and their effects on ventilation were observed. Additionally, scenarios in which these gaps are open and closed simultaneously or at separate times have been modelled. In addition, thermal comfort levels were investigated by studying different wind air speeds and different air temperatures. Comparisons were made by creating mosque models with different numbers of minarets (wind towers). Alternative models were created by combining minaret and windows and their performance was examined. Considering seasonal weather conditions; Summer and winter scenarios were created and a total of 42 studies were conducted. The designs in question were designed in three dimensions in the Solidworks program, were modeled and analyzed in the Ansys Fluent program. In the studies conducted, thermal comfort at foot, waist and head levels was observed as a reference. In calculations made in accordance with the Ashrae 55 (Thermal Environmental Conditions for Human Occupancy) Standard, PMV (Thermal Comfort) and PPD (Dissatisfaction Percentage) values were determined, and it was determined which scenarios contributed to thermal comfort and natural ventilation. According to the results obtained, the use of the minaret as a wind tower; It has been observed that it makes significant contributions to natural ventilation. It has been observed that this system provides a significant increase in thermal comfort, especially in winter months when windows for ventilation cannot be opened for long periods of time. It has been determined that in summer months, this system may be sufficient alone or when used in harmony with windows, it improves natural ventilation and increases thermal comfort.