Examining the role of self-efficacy and teacher autonomy on the digital competence of the secondary school EFL teachers
Ortaokul ingilizce öğretmenlerinin dijital yeterlikleri üzerinde öğretmen öz-yeterlik ve öğretmen özerkliğinin rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 883833
  2. Yazar: TUĞBA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dijital araçları öğretime entegre etmek ve derslerde dijital kaynakları kullanmak günümüzdeki öğretim süreci için bir gerekliliktir. Dijital yeterlilik üzerine yapılan güncel araştırmaların incelenmesine dayanarak, yaşamın her alanında teknolojik gelişmelerin eğitim üzerinde etkili olduğu sonucuna varılabilir. Toplum ne kadar dijitalleşirse, eğitimcilerin dijital çağa ayak uydurması gerekliliği o kadar artar. Öğretmenlerin inançlarının öğretimleri üzerinde önemli bir etkisi olabileceği göz önüne alındığında, öğretmenlerin dijital yeterlilik düzeyleri ile öz yeterlikleri ve öğretmen özerklikleri bir bütün olarak incelenmelidir. Bu bağlamda, bu çalışma, ortaokul İngilizce öğretmenlerinin dijital yeterlilikleri ile öz yeterlikleri ve özerklikleri arasındaki ilişkiyi belirlemeye odaklanmakta ve bu faktörlerden öz yeterlik ve özerklik düzeylerinin, dijital yeterlilik düzeyini ne kadar öngördüğünü tespit etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ortaokul İngilizce öğretmenlerinin dijital yeterlilik düzeyinin cinsiyet, eğitim geçmişi ve öğretim deneyimine göre farklılık gösterip göstermediğini ele almayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır ve veriler, Pearson ve Moomaw (2006) tarafından geliştirilen Öğretmen Özerklik Ölçeği, Tschannen-Moran, Woolfolk Hoy ve Hoy (1998) tarafından geliştirilen Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği ve Alarcón, Jimenez ve Vicente-Yagüe (2020) tarafından geliştirilen DIGIGLO Aracı'ndan ölçekler içeren bir anket kullanılarak çevrimiçi toplanmıştır. Türkiye bağlamında çalışan 301 ortaokul İngilizce öğretmeni katılımcıları oluşturmuştur. Verilerin analize uygun olup olmadığını değerlendirmek için çeşitli geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapılmıştır. Daha sonra, toplanan verilerin analizi için Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, dijital yeterlilik ile öz-yeterlik arasındaki sekiz faktör arasında orta derecede pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, dijital yeterliliğin alt faktörleri ile öğretmen özerkliği, ve öz-yeterlik ile öğretmen özerkliğinin alt faktörleri arasında düşükten orta derecede pozitif ilişkiler bulunmuştur. Bu bulgular çalışmada detaylı bir şekilde tartışılmış ve öğretmenler, okul müdürleri, yetkililer ve araştırmacılar için çıkarımlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrating digital tools and utilizing digital resources into classes are a must for today's teaching process. Based on the review of the current research on digital competence, it can be concluded that technological developments in all walks of life are influential in education as the more digitized the society is, the more demand requires for educators to keep up with the digital era. Since teachers' beliefs may have a significant impact on their teaching, digital competence levels of teachers and self efficacy and teacher autonomy require to be examined as a whole. In this respect, this study focuses on finding the relation among digital competence of secondary school EFL teachers and their self-efficacy, autonomy to identify which one predicts the others to what extent. This study follows a quantitative research method and a correlational research design, with data collected through an online questionnaire employing scales from scales of DIGIGLO Tool (Alarcón, Jimenez and Vicente-Yagüe, 2020), Teacher Efficacy scale (Hoy and Woolfolk, 1993), and Teacher Autonomy scale (Pearson and Moomaw, 2006). Convenience sampling was utilized to recruit the participants, and 301 EFL teachers working at secondary schools in Turkish context made up of the participants. A number of validity and reliability tests was conducted to assess whether data was suitable for the analysis. Later, Pearson correlation analysis, and multiple regression analysis were performed for analyzing the collected data. The findings revealed that there is a moderately positive and statistically significant relationship between eight factors of digital competence, and self-efficacy. Additionally, there are low to moderately positive relationships among sub-factors of digital competence and teacher autonomy, and of self-efficacy and sub-factors of teacher autonomy. All of these findings were discussed in the study in detail, and implications were provided for teachers, headmasters and authorities, and researchers.