Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının iletişim kapasitesi ile kurumsal kapasiteleri arasındaki ilişki
The relationship between communication capacity and organizational capacities of non-governmental organizations in Turkey
- Tez No: 883859
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Toplum Örgütlerinin Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki dernekler üzerinden sivil toplum kuruluşlarının iletişim kapasitelerinin mevcut durumunu ve bu kapasitenin kurumsal kapasiteler (insan kaynağı, finansal kaynak, proje, iş birliği, şeffaflık, etki, sürdürülebilirlik) üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmanın amacı, STK'ların hangi iletişim araçlarını ne sıklıkla ve ne kadar etkili kullandıklarını belirlemek, iletişim faaliyetlerinin kaynak geliştirme, insan kaynağı, iş birliği ve etki gibi diğer temel kapasiteler üzerindeki etkisini analiz etmek ve STK'ların iletişim kapasiteleri ile kurumsal kapasiteleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'deki derneklerin iletişim kapasitesini ölçmek için betimleyici bir desen benimsenmiş, nicel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, ikincil veri kullanılmasıyla bir metaveri analizi araştırması olma özelliği taşımaktadır. Veri seti, 2023 yılında Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen bir anket çalışmasından elde edilmiştir. Veri setinde yer alan 930 derneğe ait veriler incelenmiş ve örneklemin araştırma evrenini temsil edecek şekilde ağırlıklandırılması yapılmıştır. Veri analizi, SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçları, STK'ların iletişim kapasitelerinin genel olarak düşük olduğunu ve bu durumun STK'ların faaliyetlerini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Özellikle finansal kaynak yetersizliği ve uzman eksikliği, STK'ların iletişim kapasitelerini geliştirmelerini engellemektedir. Buna ek olarak, STK'ların dijital iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanamamaları, hedef kitlelerine ulaşmalarını ve kamuoyu oluşturmalarını zorlaştırmaktadır. Araştırma bulgularına dayanarak STK'ların iletişim kapasitelerini güçlendirecek öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the current state of communication capacities of non-governmental organizations (NGOs) in Turkey through the lens of associations, and the impact of this capacity on organizational capacities (human resources, financial resources, project, collaboration, transparency, impact, sustainability). The aim of the research is to determine which communication tools NGOs use, how often and how effectively they use them, to analyze the impact of communication activities on other core capacities such as resource development, human resources, collaboration and impact, and to reveal the relationship between NGOs' communication capacities and organizational capacities. A descriptive design was adopted to measure the communication capacity of associations in Turkey, and a quantitative research method was employed. The research is characterized as a meta-data analysis research with the use of secondary data. The dataset was obtained from a survey conducted among non-governmental organizations in Turkey in 2023. Data belonging to 930 associations in the dataset were examined and the sample was weighted to represent the research universe. Data analysis was performed using SPSS 22 software. The research results indicate that the communication capacities of NGOs are generally low and this situation negatively affects the activities of NGOs. In particular, the lack of financial resources and the lack of experts hinder NGOs from developing their communication capacities. Additionally, NGOs' inability to effectively use digital communication tools makes it difficult for them to reach their target audiences and shape public opinion. Based on the research findings, recommendations have been developed to strengthen the communication capacities of NGOs.