Engelli derneklerinin stratejik iletişimi ve lobi gücü: Türkiye ve Almanya'daki engelli derneklerinin mukayesesi
Strategic communication and lobbying power of disability ngos: a comparison of disability ngos in Turkey and Germany
  1. Tez No: 968468
  2. Yazar: ZUHAL ÖZGENÇ PEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sivil toplum kuruluşlarının (STK), demokratik yönetişim süreçlerine etkin katılımı, toplumsal kapsayıcılık ve temsil adaletinin güçlendirilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle engelli bireylerin hak savunuculuğu alanında faaliyet gösteren STK'lar, hem Türkiye'de hem de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde politika yapım süreçlerinde etkili olma potansiyeline sahiptir. Ancak Türkiye'de, sivil topluma yönelik güvensizlik, kurumsal kapasite eksiklikleri ve zayıf iletişim stratejileri, bu potansiyelin yeterince değerlendirilememesine yol açmaktadır. Buna karşılık, Almanya gibi AB ülkelerinde, sivil toplumun politika süreçlerine katılımı kurumsallaşmış mekanizmalarla desteklenmektedir. Bu çalışma, Türkiye ve Almanya'daki engelli hakları savunucusu STK'ların kurumsal kapasite, stratejik iletişim ve lobi faaliyetlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Avrupa Birliği yönetişim ilkeleri doğrultusunda yapılandırılan bu analiz, Türkiye'deki STK'ların daha etkili politika aktörleri haline gelebilmeleri için gerekli yapısal ve stratejik dönüşüm alanlarını belirlemeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında Türkiye ve Almanya'da faaliyet gösteren toplam dokuz STK ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, Türkiye'deki STK'ların politika süreçlerine etkili katılım için kurumsal kapasite geliştirme, şeffaflık, veri temelli iletişim ve profesyonel lobicilik gibi alanlarda desteklenmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The active participation of non-govermental organizations (NGOs) in democratic governance processes is of critical importance in strengthening social inclusion and representational justice. Especially in the field of advocacy for the rights of persons with disabilities, NGOs have the potential to influence policymaking processes both in Turkey and in European Union (EU) countries. However, in Turkey, factors such as public distrust toward civil society, limited institutional capacity, and weak communication strategies prevent this potential from being fully realized. In contrast, in EU member states such as Germany, the participation of civil society in policy processes is supported through institutionalized mechanisms. This study aims to conduct a comparative analysis of the institutional capacity, strategic communication, and lobbying activities of disability rights NGOs in Turkey and Germany. Structured in accordance with the EU's principles of governance, this analysis seeks to identify the structural and strategic transformation areas necessary for NGOs in Turkey to become more effective policy actors. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with nine NGOs operating in Turkey and Germany, and the data obtained were evaluated using content analysis. The findings reveal that NGOs in Turkey need support in areas such as institutional capacity building, transparency, data-driven communication, and professional lobbying in order to effectively participate in policymaking processes.