Öğretmenlerin oltalama saldırıları farkındalıklarının araştırılması
Researching teachers' awareness of phishing attacks
  1. Tez No: 883876
  2. Yazar: NESLİHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Siber güvenliğin önem kazandığı bugünün dijital dünyasında hassas bilgileri ele geçirmek, finansal kazanç sağlamak, sistemlere erişim sağlamak gibi amaçlarla gerçekleştirilen siber saldırıların başında oltalama (phishing) saldırıları gelmektedir. Sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak gerçekleştirilen bu saldırılar, küresel çapta bireylerden, küçük işletmelere, büyük çaplı firmalardan devlet kurumlarına kadar her kesimi etkilemektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki resmî eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin oltalama saldırılarına yönelik farkındalığının ne düzeyde olduğunun araştırılması amaçlanmaktadır. Siber güvenlik tehditlerinin giderek arttığı günümüz koşullarında, öğretmenlerin kendi bilgi güvenliklerini sağlamak ve öğrencilere rehberlik edebilmek adına, bu tür saldırılara karşı bilinçli ve hazırlıklı olmaları bir zorunluluktur. Araştırmada, gerçekçi ancak zararsız oltalama e-postaları kullanarak öğretmenlerin bu tür saldırılara karşı farkındalık düzeyleri ve verdikleri tepkiler analiz edilmiştir. Türkiye genelinden 197 öğretmenin gönüllü katıldığı araştırmada, katılımcıların %76'sının gönderilen oltalama e-postalarını açtığı, e-postayı açanların %80,4'ünün ise içerikteki sahte bağlantıya tıkladığı tespit edilmiştir. Bu yüksek oranlar, öğretmenlerin oltalama saldırılarına karşı düşük farkındalığa sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, eğitim sektörünün siber tehditlere karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olacak bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In today's digital world, where cybersecurity is gaining importance, phishing attacks are among the foremost cyber threats executed with the aims of capturing sensitive information, gaining financial benefits, and accessing systems. These attacks, carried out using social engineering techniques, affect everyone globally, from individuals to small businesses, from large corporations to government institutions. This thesis aims to investigate the level of awareness of phishing attacks among teachers working in official educational institutions in Turkey. In the current conditions where cybersecurity threats are increasingly rising, it is imperative for teachers to be aware and prepared against such attacks to ensure their own information security and to guide their students. In the research, realistic but harmless phishing emails were used to analyze the awareness levels and reactions of teachers to such attacks. In the study, which 197 teachers across Turkey voluntarily participated in, it was found that 76% of the participants opened the phishing emails sent to them, and 80.4% of those who opened the email clicked on the fake link in the content. These high rates indicate that teachers have low awareness of phishing attacks. This study serves as a guide to help the education sector become more resilient against cyber threats.