Çeşitli faktörlerin doğum ağırlığına etkisi
The Effects of various factors on birth weight
- Tez No: 88391
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çeşitli Faktörlerin Doğum Ağırlığına Etkisi Bu araştırma, çeşitli faktörlerin doğum ağırlığına etkisini belirlemek ve farklı istatistiksel yöntemlerin bu konudaki kullanımını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına. 1997 yılının son üç ayında Kayseri Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesfnde gerçekleşen tekil canlı doğumlardan 320'si alınmıştır. Doğumu izleyen 15-30 dakika içerisinde bebek ve anne ile ilgili ölçümler alınmış, daha sonra anneye 46 soru içeren anket formu yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Tek yönlü ANOVA ve Unpaired t testi sonuçlarına göre; anne yaşı. gebelik sayısı, annenin gebelik sırasında sigara içmesi, babanın öğrenim durumu ve bebeğin cinsiyetinin doğum ağırlığını önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Buna karşılık, annenin öğrenim durumu, gebelik döneminde oruç tutması, beslenmeye özen göstermesi, gebelikte sağlık bakımı alması ve gebeliği isteyip istememesinin önemli bir etkisi gösterilememiştir. Basit korelasyon analizi sonoçlarına göre: annenin yaşı. boyu, toplam gebelik sayısı, son gebelik aralığı, gebe kalmadan önceki ağırlığı, gebelik süresi ve aile geliri ile doğum ağırlığı arasında istatistiksel açıdan önemli bir korelasyon bulunurken, babanın boyu ile bebeğin doğum ağırlığı arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır. Buna karşılık, çoklu doğmsal regresyon çözümlemesi modeli uygulanan adım-adım regresyon yöntemi ne göre: sadece annenin toplam gebelik sayısı, doğum öncesi ağırlığı, gebelikte sağlık bakımı alması, gebelik süresi, babanın öğrenim durumu ve bebeğin cinsiyetinin doğum ağırlığını önemli ölçüde etkilediği belirlenmiş (y = -2043.33 + 9.601 doa + 98.606 dgebhaft + 398.812 İn topgsayl - 337.177 rgbsagba + 135.429 rbcins + 108.278 rogrdur) ve çoklu korelasyon katsayısı 0.503 bulunmuştur.Anahtar kelimeler : Doğum ağırlığı. Gebelik. Çoklu doğrusal regresyon
Özet (Çeviri)
The Influence of Various Factors on Birth Weight This research has been carried out for the purpose of determining the influence of various factors on birth weight and of evaluating the use of different statistical methods on this subject. 320 out of single alive births which occurred within the last three months in 1997 in Kayseri Maternity and Child Care Hospital (Kayseri Doğum ve Çocuk Evi Hastanesi) have been included in the context of the research. Within the 15-30 minutes following the birth, measurements about the mother and the baby were taken and later questionnarie including 46 questions to the mother was applied through face to face interviewing method. According to one way ANOVA and Unpaired t test results; it has been determined that mother's age. number of pregnancies, mother's smoking during pregnancy, father's education status and baby's sex affect birth weigt considerably. Where as mother's education status, her fasting during pregnancy, her care about feeding, her receiving heath care and whether she wants_ pregnancy or not hasn't been proved to have an significantly effect. According to simple correlation analysis results, while a statistically significant correlation has been found between mother's age. height, total number of pregnancies, last pregnancy interval, her pre-pregnancy weight, gestational age, and family income and bith weight, no sinificant correlation between father's height and baby's birth weight has been found. On the other hand, according to stepwise regression method where multiple linear regression resolution model is applied, it was determined that only mother's total number of pregnancies, prebirth weight, her receiving health care during pregnancy, gestastional age, father's education al status and baby's sex significently affect birth weight (y = -2043.33 + 9.601 doa + 98.606 dgebhaft + 398.812 In topgsayl + 337.177 rgbsagba + 135.429 rbcins + 108.278 rogrdur) and multiple correlation coefficient was found 0.503.Key words : Birth weight. Pregnancy. Multiple linear regression