Dinamik hareket sırasında ön kol bükme hareketinin benzetimiyle biceps brachii kasında oluşan kuvvetin değerlendirilmesi
Evaluation of the force created in the biceps brachii muscle by simulating the forearm bending movement during dynamic movement
  1. Tez No: 883917
  2. Yazar: MERVE CANSU AKARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE BUNYATOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyofizik, Biyomühendislik, Science and Technology, Biophysics, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kavrama, günlük yaşam aktivitelerinin başarılı bir şekilde olabilmesi için gerekli olan önemli el fonksiyonudur. Kavrama kuvveti ölçümleri bölgesel kuvvet değerlendirme yöntemlerinden biridir ve kol fonksiyonunun değerlendirilmesinde temel öge olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, bireylerden noninvaziv olarak alınan kas kuvveti ölçümlerininin yapılarak biceps brachii kas kuvveti düzeylerinin analizinin yapılmasıdır. Biceps brachii kası, üst vücut hareketleri için önemli rol oynar. Literatürde Biceps Brachii kasının bilek güreşi hareketi sırasında elektromiyografi (EMG) sinyalinin ve kas kuvvetinin ölçülmesine dair çeşitli çalışmalar bulunmaktadır ancak el dinomometresi ile bilek güreşi hareketine benzer bir hareket esnasında diğer bir deyişle dinamik hareket sırasında biceps kas kuvvetinin ölçülmesine dair herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu yüksek lisans tezinin amacı, dinamik hareket sırasında Biceps kasının kasılması sırasında üretilen elektrik akımlarını Elektromiyografi (EMG) cihazıyla ölçmek ve kas kuvveti ile orantılı bir ilişki bulmaktır. Çalışmanın sonunda yapılan analizler doğrultusunda EMG sinyalinden elde edilen söz konusu kuvvet değerleri dikkate alınarak, bireylerin kümülatif travma bozukluklarını (CTD) ve çeşitli kas hastalıklarını (felç, multiple skleroz, vs.) biceps brachii kası açısından riskli bir durum olup olmadığının belirlenmesi mümkün kılınmıştır. Bu çerçeve, protez ve ortez tasarımında, rehabilitasyon süreçlerinin değerlendirilmesinde, çalışılan kas üzerinde hareket ve koordinasyon bozukluklarıyla mücadele eden bireylerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde umut verici bir potansiyel ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Gripping is an important hand function required for successful daily living activities. Grip strength measurements are one of the regional strength assessment methods and are used as the basic element in the evaluation of arm function. The scope of this study is to analyze biceps brachii muscle strength levels by taking noninvasive muscle strength measurements from individuals. The biceps brachii muscle plays an important role in upper body movements. There are various studies in the literature on measuring the electromyography (EMG) signal and muscle strength of the Biceps Brachii muscle during arm wrestling movement, but no study has been found on measuring biceps muscle strength during a movement similar to arm wrestling movement, in other words, during dynamic movement, with a hand dynomometer. The aim of this master's thesis is to measure the electrical currents produced during the contraction of the Biceps muscle during dynamic movement with the Electromyography (EMG) device and to find a proportional relationship with muscle strength. By taking into account the force values obtained from the EMG signal in line with the analyzes performed at the end of the study, it was possible to determine whether individuals' cumulative trauma disorders (CTD) and various muscle diseases (paralysis, multiple sclerosis, etc.) are a risky situation for the biceps brachii muscle. This framework reveals a promising potential in the design of prosthetics and orthoses, in the evaluation of rehabilitation processes, and in improving the quality of life of individuals struggling with movement and coordination disorders in the studied muscle.