İlkokul çağı çocuklarında beslenme eğitiminin beslenme tutum ve davranışları üzerine etkisi
The effect of nutrition education on nutrition attitudes and behaviors in primary school children
- Tez No: 883924
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma 2023-2024 eğitim öğretim döneminde 4. Sınıflar arasında 67 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma 3 aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında velilere sosyodemografik ve çocukların beslenme alışkanlığı ile ilgili sorular sorulmuştur. Öğrencilere anket formu ile beslenme tutum ve davranışları ölçülmüştür ve araştırmacı tarafından öğrencilerin antropometrik ölçümleri alınmıştır. İkinci hafta ise beslenme eğitimi öncesi 3 günlük kantin ve yemekhanede besin tüketimleri belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında çalışmayı yürüten diyetisyen tarafından 4 haftalık beslenme eğitimi verilmiştir. Üçüncü aşamada araştırmacı tarafından çocukların vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri, üç günlük besin tüketim kaydı,“Beslenme Tutum Ölçeği”ve“Beslenme Davranış Ölçeği”araştırmacı tarafından öğrencilere tekrardan doldurtulmuştur. Sonuçlar; öğrencilerinin yaşa göre boy uzunluğu, yaşa göre kilo ve yaşa göre beden kütle indeksi z-skorunun ön test ortalamaları ile eğitimden sonraki son test ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 67 students in the 4th grade in the 2023-2024 academic year. The study was carried out in 3 stages. In the first stage of the study, parents were asked questions about sociodemographic and children's nutritional habits. Nutritional attitudes and behaviors were measured with survey form to the students, and anthropometric measurements of the students were taken by the researcher. In the second week, food consumption was determined in the 3-day canteen and cafeteria before the nutrition training. In the second phase of the study, 4-week nutrition education was given by the dietitian conducting the study. In the third stage, the children's body weight and height measurements, three-day food consumption record,“Nutrition Attitude Scale”and“Nutrition Behavior Scale”were filled in again by the researcher. Results; It was determined that there was no significant difference between the pre-test averages of the students' height-for-age, weight-for-age and body mass index-for-age z-scores and the post-test averages after the training (p>0.05). The students' Energy (kcal) pre-test average was 460.26 kcal (Energy) and the post-test average score was 606.67 kcal (Energy).