Pet (pozitron emisyon tomografi) görüntülemesinde aksiller tutulumu olmayan meme kanseri tanılı hastalarda ER/Ki67 oranının aksiller metastaz üzerine prediktif etkisi
Predictive effect of ER/Ki67 ratio to axillary metastasis for the patients diagnosed breast cancer without detected axillary metastasis by pet imaging
  1. Tez No: 883923
  2. Yazar: DENİZCAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÖBÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamız preoperatif görüntülemelerinde aksiller tutulumu olmayıp sentinel lenf nodu örneklemesinde metastaz saptanan hastalarda ER/Ki67 oranı ile aksiller non-sentinel lenf nodu metastazı ihtimalinin ön görülerek hastalarda morbidite yaratan aksiller diseksiyon ihtiyacının en aza indirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Sentinel lenf nodu örneklemesi yapılan 631 hasta taranarak preoperatif PET görüntülemesinde aksiller tutulumu olmadığı halde sentinel lenf nodu biyopsisinde metastaz saptanan 87 hastanın hormon profilleri ve moleküler biyomarkerların incelendi. Aksiller lenf nodu diseksiyonu yapılmış olan bu hastaların patolojik sonuçları, aksiller metastatik non-sentinel lenf nodu varlığı ve sayıları araştırılarak hastaların ER yüzdesi, Ki67 yüzdesi ve ER/Ki67 oranları ile korelasyon sağlandı. ER/Ki67 oranı için aksiller metastaz şüphesi açısından cut-off değeri belirlendi ve bu değerin üzerindeki değere sahip olan hastalarda yapılmış olan aksiller diseksiyon işleminin gerekliliği araştırıldı. Bulgular: Preoperatif PET görüntülemesinde aksiller metastazı olmayan ancak SLNÖ'de sentinel lenf nodu metastazı saptanan ve bu nedenle ALND uygulanan 87 hastanın %57.4'ünde sentinel dışında metastatik lenf nodu saptanmadı, %11.4'ünde 1 adet, % 9.1'inde 2 adet ve %21.8'inde 3 ve üzeri metastatik non- sentinel lenf nodu saptandı. Bu hastalarda incelenen ER/Ki67 oranları ile yapılan eşleştirmede ise ER/Ki67 oranı için yaptığımız ROC analizinde cut-off değeri olarak bulduğumuz 3,0833 değerinin üstünde bir orana sahip olan hastalarda metastatik sentinel lenf nodu olsa dahi non-sentinel aksiller metastaz ihtimali anlamlı şekilde düşük olduğu gösterildi. Sonuç: PET görüntülemesinde aksiller tutulumu olmayan hastaların sentinel lenf nodu örneklemesinde metastaz olması durumunda hastanın ER/Ki67 oranının yüksek olması (>3,0833) aksiller metastaz varlığı ihtimalinin düşük olduğunu gösteren bir parametre olarak kullanılabilir. Böylelikle borderline hastalarda morbidite ve mortaliteye katkısı sınırlı olacak/olmayacak hastalarda aksiller diseksiyondan kaçınmak için yardımcı bir parametre olabilir
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to minimize the need for axillary dissection, which causes morbidity in patients with no axillary involvement in preoperative imaging but with metastasis detected in sentinel lymph node (SLN) sampling, by predicting the likelihood of axillary non-sentinel lymph node metastasis through the ER/Ki67 ratio. Materials and Methods: We reviewed 631 patients who underwent sentinel lymph node sampling. Among these, 87 patients who had no axillary metastasis sign on preoperative PET imaging but had metastasis detected in the sentinel lymph node biopsy were selected for analysis. The hormone profiles and molecular biomarkers of these patients were examined. Pathological results of these patients, who underwent axillary lymph node dissection (ALND), were investigated for the presence and number of metastatic nonsentinel lymph nodes. Correlations were established with the patients' ER percentages, Ki67 percentages, and ER/Ki67 ratios. A cut-off value for the ER/Ki67 ratio was determined concerning the suspicion of axillary metastasis. The necessity of axillary dissection in patients with values above this cut-off was evaluated. Results Among the 87 patients who had no axillary metastasis on preoperative PET imaging but had metastasis in the SLN biopsy and therefore underwent ALND, 57.4% had no metastatic lymph nodes other than the sentinel node, 11.4% had one metastatic node, 9.1% had two metastatic nodes, and 21.8% had three or more metastatic non-sentinel lymph nodes. In the matching analysis of ER/Ki67 ratios of these patients, it was demonstrated that in patients with an ER/Ki67 ratio above the cut-off value of 3.0833, determined by ROC analysis, the likelihood of axillary non-sentinel lymph node metastasis was significantly lower despite the presence of a metastatic sentinel lymph node. Conclusion: In patients with no axillary involvement on PET imaging, the presence of metastasis in sentinel lymph node sampling, combined with a high ER/Ki67 ratio (>3.0833), can be used as a parameter indicating a low likelihood of axillary metastasis. Thus, this parameter may help avoid axillary dissection in borderline cases which the positive contribution to morbidity and mortality would be limited or non-existent.