Helicobacter pylori enfeksiyonunun halk sağlığı açısından önemi üzerine bir araştırma
A Study on the importance of helicobacter pylori infection for public health
  1. Tez No: 88395
  2. Yazar: BERRİN TELETAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız Helicobacter pylori enfeksiyonunun toplumumuzun belli bir kesimindeki seroprevalansını hesaplamak, geçiş yollarına ait ipuçları elde etmek, enfeksiyonun önlenmesine yönelik tedbirlere dikkat çekmek; H. pylori tanısının birinci basamak düzeyine indirilmesini ve sadece gerekli olguların ikinci basamağa şevkini yaygınlaştırmak ayrıca uyguladığımız tedavinin toplumumuzdaki geçerliliğini saptamaktır. Çalışmada H. pylori enfeksiyonunun halk sağlığı açısından son derece önemli olduğu vurgulanmak istenmiştir. Çalışmamıza Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniğine Ekim 1996-1997 tarihleri arasında gastrointestinal sistem şikayetleri ile başvuran ya da aynı nedenlerle yakmakta olan 100 hasta ve 50 kişilik kontrol grubu alınmış; hepsine seroloji uygulanmış,serolojik inceleme için lateks aglutinasyon yöntemi kullanılmıştır. Vaka ve kontrol grubunun tümüne çalışmaya katılanların sosyodemografik özelliklerini, alışkanlıklarını ve geçmişte yaşadığı yere ait özellikleri öğrenmek amacıyla bir anket formu uygulanmıştır. Vaka grubundan 73 kişiye endoskopi uygulanmıştır. Endoskopik biyopsi materyalleri histolojik incelemeye alınmış, H. pylori pozitifliği saptanan 52 kişiye üçlü tedavi protokolü uygulanmış ve tedavi bitiminde kontrol endoskopisi önerilmiştir. Kontrol endoskopisini yaptıran 24 kişiden alınan biyopsilere yeniden histolojik inceleme yapılmış ve uygulanan tedavi ile H. pylori eradikasyon başarısı hesaplanmıştır. Vaka ve kontrol grubunda çok yüksek oranda serolojik pozitiflik elde edilmiştir. Tuvaleti evin dışında olanlarda, evin içinde akan suyu olmayıp kuyulardan ve çevredeki göl, ırmak gibi tatlı sulardan içme ve kullanma suyu sağlayanlarda prevalans açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Uyguladığımız serolojik testin özellikle 45 yaş ve 45 yaşın altındaki kişilerde duyarlılığı ve seçiciliğinin yüksek olduğu göze 89çarpmaktadır. Üçlü tedavi protokolü ile yüksek oranda eradikasyon başarısı elde edilmiştir. Çalışmamızda enfeksiyonun geçişinin daha çok fekal oral yol ve dışkı ile kirlenmiş suların kullanımı üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Uyguladığımız serolojik testin özellikle 45 yaş ve 45 yaşın altındaki kişilerde güvenle uygulanabileceği ve yüksek eradikasyon başarısı nedeniyle tedavi protokolünün rahatlıkla önerilebileceği sonucuna varılmıştır. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to estimate the seroprevalence of H. pylori infection in a rural population group of our society.to obtain clues of transmission, to emphasize necessary measures to prevent infection and the need to diagnose the disease at the primary care health units while referring only selective individuals with alarming symptoms to secondary health care units, and to seek for validations of triple therapy protocol administered at our institution.ln this study we aimed to emphasize the importance of H. pylori infection for public health. The study included 100 patients who presented with,or were hospitalized in the department of Internal Medicine in Kartal Training and Research Hospital for gastrointestinal symptoms between October 1996 and 1997. A total of 50 healty individuals were included as controls. All the patients and controls underwent serologic studies using the latex agglutination technique (Pyloriset Dry) A questionnaire was administered to both groups concerning socio-demographic features,habits,and characteristics of previous living environments. Of the study group endoscopic examination was performed in 73 patients.Histologic findings from endoscopy biopsies revealed H.pylori positivity in 52 patients to whom the triple treatment protocol consisting of clarithromycin,amoxicillin,and omeprazole was administered and a control endoscopy was recommended at the end of the treatment.Of these 52 patients,24 patients were available for control endoscopy.Eradication rate of H.pylori was estimated from histologic examination of repeat biopsies. Serologic positivity was documented at high rates in both the patient and control groups.