Endüstriyel alanda çalışan işçilerde sırt yaralanmaları ve risk etkenlerinin incelenmesi
Determination of back injuries and risk factors of workers in industrial area
- Tez No: 88394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN Ö. NAHCİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
100 8. ÖZET İş ile ilgili KİS 'nin önemli sorunlarından birisi sırt yaralanmalarıdır. Sırt yaralanmalarına neden olan risk etkenlerini belirlemek ve önlemler almak, çalışanların sağlığını koruma ve geliştirmede önemli girişimlerdir. Bu araştırma, çalışma şekillerinden kaynaklanan sırt yaralanmaları ve risk etkenlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili metal işkolu - otomotiv yan sanayi ürünlerinde faaliyet gösteren 6 fabrikada çalışan işçiler arasından ( N: 1780 ) olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilmiş 314 işçi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak ( 1 ) işçilerin bireysel ve çalışma şekillerine ilişkin özelliklerini sorgulayan Görüşme formu, ( 2 ) yaralanma şiddetini ölçen Görsel Analog Skala ( VAS ) ve ( 3 ) fonksiyonel yetersizliği ölçen Oswestry Ağrı Sorgulama Formu kullanılmıştır. Veriler görüşme yolu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programından yararlanılarak, Pearson's chi- square ve fischer exact test ile değerlendirilmiş, literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Araştırma grubundaki işçilerin % 34.1 'inde sut yaralanması belirlenmiştir. Yaralanması olan işçilerin tümünde ağrı ve ağrı şiddetinin hareketle / çalışırken en yoğun olduğu bulunmuştur ( x:3.08, SS:0.87). Yaralanma en sık bel bölgesinde görülmektedir ( % 75.7). İşçilerin büyük çoğunluğu ( % 81.3) günlük yaşam aktivitelerinde hafif derecede fonksiyonel yetersizlik yaşamaktadırlar. İşçiler gün içinde en çok sırasıyla ; 0-3 saat süreyle hareketsiz pozisyonda ( % 88.9), öne uzanarak ( % 77.7 ), eğilerek ( % 61.1), yük kaldırarak - taşıyarak ( % 51.5), yük kaldırma sırasında her iki vana dönerek ( % 51.2^. eğilme ile birlikte vük kaldırarak ( % 50.3); 4 saatten daha uzun sûreyle avakta ( % 75.5) çalışmaktadırlar.101 İşçilerin“ yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, beden kitle indeksi, sigara içme, egzersiz yapma, genel ve kronik sağlık sorunları, meslek, çalışma yılı, günlük çalışma süresi, çalışılan birim ”gibi özellikleri ile sırt yaralanmaları arasında ilişki olmadığı, ancak işinden memnun olmayan işçilerde sırt yaralanmasının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sırt yaralanmasının, günde 4 saatten daha uzun süreyle yük kaldırma - taşımaya ilişkin şekillerde çalışanların yansında ( % 51.5) ve 0 - 3 saat süreyle iterek - çekerek çalışanların 1/3 'ünde ( % 42.4 ) beklenenden daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sırt yaralanması olan işçilerde yük kaldırma - taşımaya ilişkin tüm çalışma şekillerinin ve eğilerek çalışmanın daha çok boyun - üst sırt ile bel bölgesini,oturarak çalışmanın boyun-üst ie orta sırtı etkilediği; ayakta çalışanlarda ise her üç bölgede ( boyun - üst, orta sırt ve bel ) yaralanmanın beklenenden fazla olduğu belirlenmiştir. Yine hafif ve orta derecede fonksiyonel yetersizlik yük kaldırma ve taşımaya ilişkin tüm çalışma şekillerinde daha fazladır. İşgünü içinde kullanılan el arabası, vinç, forklift gibi araç- gereçler ile sırt yaralanması arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bulgular, sırt yaralanması için işkollarına özgü çalışma şekillerindeki risk etkenlerini tanılamanın, işkolunun gereksinimlerine göre ergonomik düzenlemelerin yapılmasının, çalışma şekillerindeki riskler ve korunma yönünde işçilerin eğitilmesinin gerekliliğini göstermektedir. Bu nedenle sırt yaralanmaları için çeşitli işkollarındaki risk etkenlerini belirlemeye yönelik epidemiyolojik çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
102 9. SUMMARY One of the most important problems of musculoskeletal diseases related work is back injuries. In preventing and promoting health of workers determining the risk factor causing back injuries and taking precautions are important improvements. To determine back injuries caused by working conditions and risk factors this study is planned cross-sectional, descriptive and carred out. Of the workers ( N: 1780 ) from 6 factories dealing with metal brunch of work - automobile components industry, 314 were chosen by way of non- probable sampling. As a means of data collecting (1) interview form with regard to how labourers work and they what their individual characteristics are, ( 2) a scale measuring severity of the pain ( VAS - Visual Analog Scale) and (3) another form called Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire and measuring functional disability were used. The data obtained were discussed and evaluated in the light of literature, the SPSS programme, Pearson's chi- square and fischer exact test. 34. 1 % of the workers in the research group were found to have back injuries. In all the workers with back injury, pain was found and that this pain was felt the most while working or the midst certain movements ( x : 3.08, SD: 0.87). Injuries most often occur in the low-back pain region ( 75.7 %). The vast majority of the workers ( 81.3%) experience mild functional disability in their daily life. Workers work mostly in the below positions respectively ; for a period of 0 -3 hours without moving ( 88.9%), streching forward ( 77.7), bending ( 61.1), lifting or103 carrying loads ( 51.6%), turning the both sides while lifting (51.2 5), bending and lifting at the same time ( 50.3%) and standing for over 4 hours. It was determined that there was no relation between back injuries and age, sex, marital status, education, body mass index, smoking, doing exercises, general and chronic health problems, profession, work period, hours work daily and department worked at and that workers dissatisfied with their work, had a higher frequency of having back injuries. It was also discovered that back injuries were more than expected in half group ( 51.6 %) lifting and carrying loads for over 4 hours a day and in one third of the group ( 42.4 %) pulling and pushing for a period of 0 -3 hours. In workers with back injuries all working conditions regarding load lifting and carrying was found to affect neck & upper back and low- back. It was also found that bending affected the same regions and that sitting affected neck& upper back and mild back regions. However injuries occuring while standing occurred more than expected in neck & upper- mild - and low-back regions. Yet, mild and moderate functional disability was determined to be more than those in all working conditions regarding with load lifting and carrying. No significant relation was found between back injuries and using of tools or vehicles such as forklift, wheel-barrow, cranes or adjustable chairs. Findings show that is necessary to define risk factors concerning back injuries unique to certain professions and that ergonomical arrangements are essential to perform in accordance with the needs of the profession and that training of the workers against risks involved in working conditions is important and that teaching them how to protect themselves against such risks is vital. Epidemiological studies are essential to determine risk factors regarding back injuries in various industry.