Hemşirelerde mesleki kaygı: Ölçek geliştirme çalışması
Occupational anxiety in nurses: Scale development study
- Tez No: 883967
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin mesleki kaygı düzeylerinin belirlenmesinde kullanılmak üzere Hemşirelerde Mesleki Kaygı Ölçeği'ni geliştirmek ve psikometrik analizlerini gerçekleştirmektir. Metodolojik tasarımdaki araştırmanın evrenini, İstanbul'da bulunan kamu, özel, üniversite hastanesi olmak üzere toplam 13 hastanede çalışan 4402 hemşire oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise belirlenen hastanelerde çalışan hemşireler arasından gelişigüzel örnekleme yöntemiyle ulaşılan 1162 gönüllü hemşire oluşturdu. Araştırma verileri; Kişisel ve Mesleki Özellikler Bilgi Formu, Hemşirelerde Mesleki Kaygı Ölçeği Taslağı ve eş değer form olan İş Stresi Ölçeği kullanılarak Temmuz 2022-Ekim 2022 tarih aralığında toplandı. Verilerin analizinde IBM SPSS 28 ve R programlama dili kullanılarak %95 güven aralığı ile çalışıldı. Ölçeğin geçerliği; kapsam, yüzey ve yapı geçerliği, güvenirliği ise Madde-toplam korelasyonu, Cronbach Alpha katsayısı, yarıya bölme, test-tekrar test, eş değer form yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Toplam ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,92 bulundu. Ölçeğin yapı geçerliği, Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi eşit sayıda olmayan iki ayrı homojen örneklemde çalışıldı. Açıklayıcı Faktör Analizi öncesi madde-toplam puan korelasyon değeri 0,5'ten küçük olan 3 madde taslak ölçekten çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop the Occupational Anxiety Scale for Nurses to be used in determining the occupational anxiety levels of nurses and to perform psychometric analyses. The population of the methodologically designed study consisted of 4402 nurses working in 13 hospitals including public, private and university hospitals in Istanbul. The sample of the study consisted of 1162 volunteer nurses who were reached by random sampling method among the nurses working in the hospitals. The research data were collected between July 2022 and October 2022 using the Personal and Occupational Characteristics Information Form, the Occupational Anxiety Scale Draft for Nurses and the equivalent form of the Job Stress Scale. IBM SPSS 28 and R programming language were used for data analysis with %95 confidence interval. The validity of the scale was evaluated using content, face and construct validity, and reliability was evaluated using item-total correlation, Cronbach's Alpha coefficient, halving, test-retest and equivalent form methods. The content validity index of the total scale was 0,92. The construct validity of the scale, Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were studied in two separate homogeneous samples. Before the Exploratory Factor Analysis, 3 items with item-total score correlation values less than 0,5 were removed from the draft scale.