Meriç deltası tuzluluk durumunun CBS teknikleri kullanılarak incelenmesi
Investigation of Meriç delta salinity using GİS techniques
- Tez No: 883972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Edirne ili Enez ilçesi sınırlarında yer alan Meriç Deltası Milli Parkı bölgesinde belirlenen 30 noktadan üç farklı derinlikte (0 –30 cm, 30 – 60 cm, 60 – 90 cm) alınan 89 örneğin analizleri yapılarak makro ve mikro besin elementi analizleri, toprak tekstürü gibi analizler yapılmıştır. Elde edilen verilerle Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla tuzluluk haritalarının yanı sıra diğer bulgulara ait değerlerin dağılım haritaları yapılmıştır. Yapılan korelasyon testleri sonucunda ise toprak özellikleri arasında çeşitli ilişkiler saptanmıştır. Kil içeriği ile organik madde içeriği arasında güçlü bir pozitif ilişki gözlemlenirken, elektriksel iletkenlik değeri, kalsiyum, potasyum ve sodyum ile kuvvetli pozitif korelasyonlar görülmüştür. Ayrıca toprak tuzluluğu, kalsiyum, potasyum ve sodyum ile en yüksek korelasyonları gösterirken, organik madde içeriği ile düşük bir negatif ilişki göstermektedir. Elde edilen verilere göre, toprak tuzluluğu düzeyleri oldukça çeşitlilik göstermekte olup, özellikle, sulama suyunun etkisi altında olan bölgelerde daha yüksek tuzluluk seviyeleri gözlemlenmektedir. Bu durum, sulama yöntemlerinin ve su kalitesinin tarım üzerindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 89 samples taken at three different depths (0-30 cm, 30 - 60 cm, 60 - 90 cm) from 30 defined points in the Meriç Delta National Park region within the borders of the Enez district of Edirne province were analyzed. Analyses such as macro and micronutrient analyses and soil texture were carried out. With the help of Geographical Information Systems (GIS), salinity maps and distribution maps of the values of other findings were made with the obtained data. Correlations revealed several relationships between soil properties. While a robust positive correlation was observed between clay and organic matter content, EC (electrical conductivity) showed high positive correlations with calcium, potassium, and sodium. In addition, soil salinity (EC) shows the highest correlations with calcium, potassium, and sodium, while it shows a low negative correlation with organic matter content. According to the data obtained, soil salinity levels vary considerably, and higher salinity levels are observed, especially in areas under the influence of irrigation water. This situation highlights the importance of irrigation methods and water quality in agriculture.