Tokat ili turhal ilçesi kat kasabası aile sağlığı merkezine başvuran fertil dönemdeki kadınların prekonsepsiyonel bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of the preconceptional knowledge and attitudes of women in the fertile period applying to the family health center in kat town of turhal district in tokat province
  1. Tez No: 883976
  2. Yazar: RÜVEYDE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kadınların prekonsepsiyonel bilgi ve tutumları yükselmesi ve bu konuda farkındalıklarının artması fetal ve maternal sağlığın iyileştirilmesinde temel parametrelerden biridir. Bu araştırmanın amacı 18-49 yaş arasındaki fertil kadınların prekonsepsiyonel bilgi ve tutumlarının incelenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yürütülen araştırma, 20 Mayıs-25 Ağustos 2023 tarihleri arasında Tokat ili Turhal ilçesi Kat Kasabası'nda yaşayan, Kat Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) başvuran, 18-49 yaş arasında olan, araştırma kriterlerine uyan ve gönüllü olan 168 kadın ile yüz yüze yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Sosyodemografik Veri Formu”ve“Prekonsepsiyonel Bilgi ve Tutum Ölçeği (PKTÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Student T test, Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWay ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Kadınların yaş ortalaması 32.4±8.7 olup, %60.7'sinin ilköğretim mezunu, %75'inin herhangi bir işte çalışmadığı, %75.6'sının evli, %54.8'inin gelir gideri denk, evli olan katılımcıların %64.6'sının 11 yıl ve üzerinde evli, bekar olan katılımcıların %36.6'sı 4-6 yıl, %34.1'i 7 yıl ve üzeri süreden sonra evlilik planladığı belirlenmiştir. Kadınların %73.8'inin daha önce gebe kaldığı, %58.8'inin gelecekte gebelik planı olmadığı, %56.7'sinin prekonsepsiyonel bakım ve danışmanlık kavramını duymadığı, %92.3'ünün prekonsepsiyonel bakım ve danışmanlık hizmeti almadığı belirlenmiştir. Kadınların PKTÖ toplam puan ortalaması 199.71±9.92 belirlenmiştir. Katılımcıların bazı demografik ve obstetrik özellikleri ile PKTÖ toplam puanları arasında anlamlı fark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the preconceptional knowledge and attitudes of fertile women between the ages of 18-49. The descriptive and relational type of research was conducted face to face with 168 women who lived in Kat Town of Turhal district of Tokat province, applied to Kat Family Health Center (FHC), were between the ages of 18-49, met the research criteria and volunteered between May 2023 and June 2023.“Sociodemographic Data Form”and“Preconceptional Knowledge and Attitude Scale”(PKAS) were used as data collection tools in the study. In the analysis of the data, Student's T Test was applied for comparisons of two independent groups with normal distribution, and One-Way Analysis of Variance (One Way ANOVA) was applied for comparisons of three or more groups. Mann-Whitney U Test was used in comparisons with two groups that did not show normal distribution, and Kruskal Wallis Test was used in groups of three or more. The relationship between the variables was examined with the Spearman correlation test. The mean age of the women was 32.4±8.7 years, 60.7% were primary school graduates, 75% were not employed, 75.6% were married, 54.8% had equivalent income and expenses, 64.6% of the married participants had been married for 11 years or more, 36.6% of the single participants planned to marry after 4-6 years, and 34.1% after 7 years or more. It was determined that 73.8% of the women had been pregnant before, 58.8% had no future pregnancy plan, 56.7% had not heard of the concept of preconceptional care and counseling, and 92.3% had not received preconceptional care and counseling services. It was determined that the women's PKAS total mean score was 199.71±9.92.