Farklı sıcaklıklardaki irrigasyon solüsyonlarının biyoseramik esaslı kanal patının bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of irrigation solutions at different temperatures on the bond strength of bioceramic based canal sealer
  1. Tez No: 883988
  2. Yazar: HASRET KILIVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UYSAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, farklı sıcaklıklardaki irrigasyon solüsyonlarının biyoseramik esaslı kök kanal patının bağlanma dayanımına etkisini push-out testi kullanılarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda 72 adet tek kök ve kanala sahip mandibular premolar diş kullanıldı. Dişler rastgele 6 gruba (n=12) ayrıldı; Grup 1: 5 ml 22 °C'de %5 Sodyum hipoklorit (NaOCl) + 22 °C'de 5 ml %17 Etilendiamin tetra asetik asit (EDTA), Grup 2: 5 ml 37 °C'de %5 NaOCl + 37 °C'de 5 ml %17 EDTA, Grup 3: 5 ml 22 °C'de %5 NaOCl + 22 °C'de 5 ml %17 Glikolik asit (GA), Grup 4: 5 ml 37 °C'de %5 NaOCl + 37 °C'de 5 ml %17 GA, Grup 5: 22 °C'de 20 ml %5 NaOCl ile kombine kullanılan Dual Rinse (HEDP) (Medcem, Weinfelden, İsviçre), Grup 6: 20 ml %5 NaOCl ile kombine kulllanılan Dual Rinse HEDP karışımı 37 °C'de kullanıldı. Kök kanalları Reciproc R40 (VDW, Münih, Almanya) NiTi eğelerle apikal çap #40 olacak şekilde preparasyon tamamlandı. İlk dört grupta final irrigasyon, 22 °C'de ve 37 °C'de 5 ml standart NaOCl solüsyon hacmiyle tamamlanırken, 5. ve 6. gruplarda ise 22 °C'de ve 37 °C'de 10 ml %5 NaOCl ile kombine kulllanılan Dual Rinse HEDP karışımı ile tamamlandı. Tüm gruplarda final irrigasyonda kullanılan şelasyon ajanları 30 sn'lik pasif ultrasonik irrigasyon (PUI) aktivasyonu ile aktive edildi. Kanallar 5 ml distile su ile yıkanarak kağıt konlar ile kurutulup R40 güta perkalar ile AH Plus Bioceramic (AHBC; Dentsply Sirona, York, PA, ABD) kök kanal patı kullanılarak tek kon dolum yöntemiyle kanal dolumları tamamlandı. Örnekler bir hafta süreyle inkübatörde tutuldu. Soğuk akrille kaplı dişler IsoMet (IsoMet, Buehler, Lake Bluff, IL, ABD) cihazı ve 0,3 mm kalınlığındaki elmas disk (Metkon, Microcut precisioncutter, Bursa, Türkiye) yardımıyla su soğutması altında köklerin apikal 2 mm ve 5 mm seviyelerinden 1 mm kalınlığında horizontal iki kesit alındı. Test numuneleri, yükleme hızı 1 mm/dk olan kanal dolgu çapına uygun orta üçlüde 0,8 mm, apikal üçlüde ise 0,3 mm çaplarında paslanmaz çelik test ucuna sahip bir Üniversal Test Makinesi (Instron, Canton, MA, ABD) kullanılarak itme test yöntemine tabi tutuldu. Solüsyon, sıcaklık ve kesite göre normal dağılıma uyan bağlanım dayanımı değerlerinin karşılaştırılmasında Üç Yönlü ANOVA testi kullanıldı. Bulgular Solüsyon ana etkisi bağlanım dayanımı ortalama değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,020).
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to evaluate the effect of irrigation solutions at different temperatures on the bond strength of bioceramic-based root canal paste using push-out test. Materials and Methods In our study, 72 mandibular premolar teeth with single root and canal were used. The teeth were randomly divided into 6 groups (n=12); Group 1: 5 ml 5% sodium hypochlorite (NaOCl) at 22 °C + 5 ml 17% ethylenediamine tetra acetic acid (EDTA) at 22 °C, Group 2: 5 ml 5% NaOCl at 37 °C + 5 ml 17% EDTA at 37 °C, Group 3: 5 ml 5% NaOCl at 22 °C + 5 ml 17% glycolic acid (GA) at 22 °C, Group 4: 5 ml 5% NaOCl at 37 °C + 5 ml 17% GA at 37 °C, Group 5: Dual Rinse (HEDP) (Medcem, Weinfelden, Switzerland) used in combination with 20 ml 5% NaOCl at 22 °C, Group 6: Dual Rinse HEDP used in combination with 20 ml 5% NaOCl at 37 °C. Root canals were prepared with Reciproc R40 (VDW, Munich, Germany) NiTi files with apical diameter #40. In the first four groups, final irrigation was completed with 5 ml of standard NaOCl solution volume at 22 °C and 37 °C, while in the 5th and 6th groups, final irrigation was completed with 10 ml of Dual Rinse HEDP mixture used in combination with 5% NaOCl at 22 °C and 37 °C. In all groups, the chelating agents used in the final irrigation were activated by passive ultrasonic irrigation (PUI) activation for 30 s. The canals were washed with 5 ml of distilled water, dried with paper cones, and canal filling was completed by single cone filling method using R40 gutta percha and AH Plus Bioceramic (AHBC; Dentsply Sirona, York, PA, USA) root canal paste. Samples were kept in the incubator for one week. Two 1 mm thick horizontal sections were taken from the apical 2 mm and 5 mm levels of the roots under water cooling using an IsoMet device (IsoMet, Buehler, Lake Bluff, IL, USA) and a 0.3 mm thick diamond disc (Metkon, Microcut precisioncutter, Bursa, Turkey). The specimens were subjected to the thrust test method using a Universal Testing Machine (Instron, Canton, MA, USA) with a stainless steel test tip with diameters of 0.8 mm in the middle third and 0.3 mm in the apical third, suitable for the canal filling diameter, with a loading speed of 1 mm/min. Three-way ANOVA test was used to compare the bond strength values, which followed a normal distribution according to solution, temperature and cross-section. Results The main effect of solution was statistically significant on the mean values of bond strength (p=0.020).