Türkiye'de film ve dizi turizmi potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential for film and TV series tourism in Turkey
- Tez No: 884035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Türkiye'de film ve televizyon dizilerinin turizm üzerindeki etkisini incelemekte ve görsel medyanın turizm trendlerini şekillendirmedeki önemli rolünü vurgulamaktadır. SWOT analizi kullanılarak ve paydaşlarla görüşmeler yapılarak Türkiye'nin film turizmi sektörünün güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri belirlenmiştir. Türkiye'nin zengin kültürel mirası ve çeşitli doğal güzellikleri, film ve televizyon yapımları için cazip bir mekan haline gelerek ülkenin turistik çekiciliğini artırmaktadır.“Muhteşem Yüzyıl”ve“Diriliş: Ertuğrul”gibi popüler Türk dizileri, çekim yerlerine olan turist ilgisini önemli ölçüde artırmış ve film/TV dizileri ile turizm büyümesi arasındaki güçlü bağlantıyı göstermiştir. Araştırma, film turizminin faydalarını maksimize etmek için altyapının iyileştirilmesi, devlet desteği ve iyi pazarlama ihtiyacının altını çizmektedir. Bu tez, film kaynaklı turizm konusundaki akademik anlayışa katkıda bulunmakta ve Türkiye'nin sinematik çekiciliğini kullanarak sürdürülebilir turizm gelişimini ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the impact of film and television series on tourism in Turkey, highlighting the significant role of visual media in shaping tourism trends. By utilizing a SWOT analysis and conducting interviews with stakeholders, the study identifies the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of Turkey's film tourism sector. Turkey's rich cultural heritage and diverse landscapes make it an attractive location for film and TV productions, enhancing its appeal as a tourist destination. Popular Turkish TV series, such as“Muhteşem Yüzyıl”and“Diriliş: Ertuğrul,”have significantly increased tourist interest in their filming locations, demonstrating the strong connection between films/TV series and tourism growth. The research underscores the need for improved infrastructure, government support, and good marketing to maximize the benefits of film tourism. This dissertation contributes to the academic understanding of film-induced tourism and offers practical recommendations for leveraging Turkey's cinematic appeal to promote sustainable tourism development and economic growth.