Bilgi sürekliliği ile örgütsel bilgi üretimi süreci arasındaki ilişkide öne çıkan noktalara dair bir araştırma
An investigation of the prominent points of the relationship between knowledge continuity and organizational knowledge creation process
  1. Tez No: 884038
  2. Yazar: NUR ŞEYHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DENİZHAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Örgütsel bilgi yönetimi, bilgi üretimi ve bilgi sürekliliği konularına ilişkin yapılandırılmış bir literatür incelemesine dayalı olarak geliştirilmiş bulunan bu çalışmada; örgütsel bilgi üretimi süreci ile bilgi sürekliliği süreci arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. İki sürecin birbirini nasıl etkilediğini ve desteklediğini anlamak ve açıklamak üzere yola çıkılmıştır. Ulaşılan sonuçlar neticesinde her iki sürecin daha verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesi ve uygulanması konusunda hem akademik hem de uygulamaya ve iş dünyasına dönük bağlamlarda katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda; ilk olarak bilgi yönetimi, bilgi üretimi ve bilgi sürekliliği süreçlerine ilişkin kavramsal çerçeve çizilmiş ve detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Sonrasında, araştırmanın yol haritasını belirleyen metodoloji bölümünde, kullanılacak yöntemler izah edilmiştir. Nitel araştırma yöntemi, araştırma konusunun doğasına uygun olması sebebiyle, iki süreç arasındaki ilişkiyi aydınlatması ve etkili sonuçlar vermesi amacıyla tercih edilmiştir. Nitel veri ve kanıt toplama sürecinde yarı-yapılandırılmış mülakat, gözlem ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılarak nitel veri analizine dayalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Veri analizi sürecinde, araştırma konusuna ilişkin kuramsal yapılar kademe kademe oluşturulmuştur. Ardından, nitel veri analizine binaen bilgi sürekliliği ve örgütsel bilgi üretimi süreci arasındaki irtibatın öne çıkan noktaları ortaya koyularak kuramsal anlatı açıklanmıştır. Son olarak, araştırma sonuçlarına dayalı bir tartışma ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on a structured literature review of organizational knowledge management, knowledge creation and knowledge continuity, this study aims to investigate the relationship between the organizational knowledge creation process and the knowledge continuity process. The research explains how the two processes affect and support each other in order to contribute to a more efficient and effective management and implementation of both processes in the academic, practical and business contexts. In this study; first, the conceptual framework of knowledge management, knowledge creation and knowledge continuity processes are defined in detail. Then, in the methodology section, the research methods are explained; which determine the strategy to be followed in the research. The qualitative research method is preferred due to its suitability for the research subject in highlighting the importance of the relationship between the two processes and to provide effective results. A research based on qualitative data analysis was conducted using semi-structured interviews, observation and documentation while collecting qualitative data and evidence. During the data analysis process, theoretical constructs related to the research subject were developed step by step. Then, based on qualitative data analysis, the theoretical narrative is explained by revealing the prominent points of the relationship between knowledge continuity and organizational knowledge creation process. Finally, a discussion is made based on the research results.