PASS Bilişsel Müdahale Programının bilişsel işlem alanları ile temel akademik becerilere etkisi
Effect of PASS Cognitive Intervention Program on cognitive processing areas and basic skills
  1. Tez No: 884044
  2. Yazar: SİBEL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇARE SERTELİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, temel akademik becerilerde güçlük yaşayan üçüncü sınıf öğrencilerine yönelik PASS teorisi (Planlama, Dikkat, Eşzamanlı Bilişsel İşlemler ve Ardıl Bilişsel İşlemler) temelli bilişsel müdahale programı geliştirilmiştir. Daha sonra bilişsel müdahale programı temel akademik becerilerde zorlanan üçüncü sınıf öğrencilerine uygulanarak öğrencilerin bilişsel işlem alanlarına ve temel akademik becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen ve uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma temel akademik becerilerde zorlanan üçüncü sınıf öğrencilerinden seçilen 9'u deney, 9'u kontrol grubu olmak üzere 18 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna 24 oturum olarak yapılandırılan bilişsel müdahale programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilere herhangi bir program uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak Ergin (2003) tarafından standardizasyonu yapılan“Bilişsel Değerlendirme Sistemi (CAS)”ve Ergül ve diğerleri (2021) tarafından oluşturulan Okuma Yazma Değerlendirme Bataryası (OYAB) uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Bağımlı Örneklemler T-Testi ve Bağımsız Örneklemler T-Testi ile çözümlenmiştir. Sonuçlar SPSS 26-Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Geliştirilen PASS Bilişsel Müdahale Programının uygulandığı deney grubunun; CAS Dikkat, Ardıl İşlem ölçekleri ve Toplam CAS puanı ile OYAB Okuma, Okuduğunu Anlama, Yazma ve OYAB Toplam puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Kontrol ve deney grubunun son test puanları karşılaştırıldığında ise Planlama, Dikkat, Ardıl Bilişsel İşlem puanları ve CAS toplam puanı ile OYAB Okuma, Yazma ve Toplam OYAB puanlarının deney grubu lehine anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları literatüre uygun bir şekilde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a cognitive intervention program based on PASS Theory (Planning, Attention, Simultaneous Cognitive Processes and Successive Cognitive Processes) was developed for 3rd grade students who have difficulties in basic academic skills. Then, the cognitive intervention program was applied to 3rd grade students who had difficulty in basic academic skills and its effects on the students' cognitive processing areas and basic academic skills were examined. Pretest-posttest control group experimental design and appropriate sampling method were used in the study. This study was conducted with 18 students, 9 in the experimental group and 9 in the control group, selected from 3rd grade students who had difficulty in basic academic skills. A cognitive intervention program structured as 24 sessions was applied to the experimental group. No program was applied to the students in the control group. The Cognitive Assessment System (CAS) standardized by Ergin (2003) and the Literacy Assessment Battery (OYAB) created by Ergul et al. (2021) were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. The data obtained in the study were analyzed using the Dependent Samples T-Test and Independent Samples T-Test. The results were analyzed and evaluated with the SPSS 26-Statistics Program for Social Sciences. The experimental group to which the developed PASS Cognitive Intervention Program was applied; CAS Attention, Successive Processing scales and Total CAS score as well as OYAB Reading, Reading Comprehension, Writing and OYAB Total scores were found to be significantly higher. When the post-test scores of the control and experimental groups were compared, it was determined that Planning, Attention, Successive Cognitive Processing scores and CAS total score, as well as OYAB Reading, Writing and Total OYAB scores were significantly higher in favor of the experimental group. The research results were discussed in accordance with the literature and suggestions were presented.