Kars yöresinin kültürel mirası: Düğün geleneği, çalgıları, halk oyunları ve türkülerinin nota kataloğu perspektifinden incelenmesi
Our traditions and customs of Kars region, folk dances, folk instruments, folk dance costumes, note index of folk songs sung in dances
- Tez No: 884052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY AKDAĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yaradılıştan günümüze insan, yaşadığı her çağda ve her dönemde sevinç ve hüzünlerini ifade etmek için bir figür bulmuş ve kendini, kendine özgü bir ifade ile anlatmaya çalışmıştır. Her kesim tarafından oynanan halk oyunlarının en önemli özelliği hiç yöneticisinin olmaması, nesilden nesile aktarılması ve anonim olmasıdır. Bu nedenledir ki kültür bir yörenin ezgisini, yaşanmış olaylarını, insan yapısını ve hislerini dile getirir. Çalışmada Kars ilinin tarihi, coğrafi yapısı, iklimi, sosyal yaşantıları, gelenek ve görenekleri, halk oyunları, yörenin giysileri, müzik aletleri, türküleri, manileri, türkü notaları ve mâni ele alınarak incelenmiştir. İlimiz kültürü diğer il ve yörelere göre çeşitlilik göstermektedir. Çünkü Kars'ın örf ve adetleri, yörede yaşayan Türk boylarının arasındaki az da olsa farklılıklar ve Kafkasya'dan gelen göçlerin etkisinde kalmıştır. Bu çeşitliliğin üzerinde durularak; yöre insanının giydiği giysiler, müzik aletleri, âşıklar, mahalli sanatçılar ve bunlara bağlı olarak, yöre türküleri, maniler ve oyunlar ile ilgili çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From creation to the present day, man has found a figure to express his joys and sorrows in every age and period he has lived in and has tried to express himself with a unique expression. The most important feature of folk dances played by all walks of life is that they have no manager, are passed down from generation to generation, and are anonymous. For this reason, culture expresses the melody, lived events, human structure and feelings of a region. In the study, the history of Kars province, its geographical structure, climate, social life, traditions and customs, folk dances, local clothes, musical instruments, folk songs, manis, folk song and mani notes were examined. The culture of our city varies compared to other provinces and regions. Because the customs and traditions of Kars were influenced by the slight differences between the Turkish tribes living in the region and the migrations from the Caucasus. By emphasizing this diversity; A study was carried out on the clothes worn by the local people, musical instruments, minstrels, local artists and, accordingly, local folk songs, poems and dances