Ahmet Haşim şiirlerinde empresyonist - sembolist görünüm
Impressionist and symbolist appearance in the poems of Ahmet Haşim
  1. Tez No: 884070
  2. Yazar: RABİA ŞURA BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ahmet Haşim üzerine yıllar boyunca çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu doğrultuda şairin hayatı, nesir çalışmaları, şairlik yönü ve sanatçı kişiliği hakkında geniş çalışmalar bulunur. Bu çalışmalar içerisinde Haşim'in sembolist mi yoksa empresyonist mi olduğu netlik kazanmamıştır. Geçmişte bu konu hakkındaki eğilim Haşim'in sembolist olduğuna yönelik iken günümüzdeki eğilim Haşim'in empresyonist olduğu yönündendir. Bununla birlikte genel bilgi düzeyinde kaynaklarda hala daha şairin sembolist olduğu bilgisi yer alır. Şairin yazılarında sembolist ifadeler kullanması şiirlerinin de sembolist olduğu fikrini desteklemiştir. Ancak bu tez, şairin şiirlerinde empresyonist olduğunu ileri sürmektedir. Bu çalışmada amaç; şairin görüşlerini tespit etmek, ilgili tartışmaları ele almak ve şiirlerinin öne çıkan unsurlarını belirlemektir. Bu doğrultuda giriş bölümünde tartışmanın ana konusu olan empresyonizm ve sembolizm akımlarına odaklanılmıştır. Metnin birinci bölümünde, şairin poetik görüşü ve bu görüşü ortaya koyma amacı üzerine bilgi verilmektedir. İkinci kısımda bu zaman kadar ortaya çıkan tartışmalar başlıklar halinde ele alınmıştır. Son bölümde ise şairin şiirlerinde ortaya çıkan kavramlar başlıklar halinde sunulmuş, şiirlerinden çeşitli örnekler verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various studies have been conducted on Ahmet Haşim over the years. In this direction, there are extensive studies on the poet's life, his prose works, his poetry, and his artistic personality. Within these studies, it has not been clarified whether Haşim is a symbolist or an impressionist. While in the past the tendency on this issue was that Haşim was a symbolist, today the tendency is that Haşim is an impressionist. However, at the level of general knowledge, the sources still contain the information that the poet was a symbolist. The poet's use of symbolist expressions in his writings supported the idea that he was also a symbolist in his poems. However, the thesis claims that the poet is impressionist in his poems. The aim of this study is to identify the poet's views, to discuss relevant debates, and to determine the prominent elements of the poems. Thisaway, the introduction section focuses on the movements of impressionism and symbolism, which are main subject of the discussion. The first part of this thesis, provides information about the poet's poetic view and the purpose of presenting this view. In the second part, the discussions that have emerged so far are discussed under headings. In the last part, the terms that emerged in the poet's poems are presented under headings; and were examined by giving various examples from his poems.