Osmanlı arşiv belgelerine göre Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin Birinci Dünya Savaşı'nda müttefik ülkelerdeki faaliyetleri
The activities of the Red Crescent Society in allied countries during World War I according to Ottoman archival documents
  1. Tez No: 884090
  2. Yazar: TUBA İŞLER GÜRSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından Hilâl-i Ahmer Cemiyeti, müttefikleri olan Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan ile iş birliği halinde bulunarak savaşın zor şartlarını en asgari seviyeye indirmek için uğraşmıştır. Bunun için müttefik ülkeler nezdinde şubeler açarak bağış toplama, ihtiyaç duyulan sağlık ekibi ve ekipmanları tedarik etme, esaret altında bulunan askerlere yardım eli uzatma gibi pek çok alanda faaliyet göstermiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın belki de en az üzerinde durulan alanlarından birisi de cephe gerisi çalışmalarıdır. Yaralıların durumu, muayene işlemleri, nekahat dönemleri gibi konular bu çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Çalışma hazırlanırken öncelik olarak Osmanlı arşiv belgeleri ve Hilâl-i Ahmer ile ilgili dönemin basınına yansıyan gazete haberlerine yer verilmiştir. Özgünlüğün korunması açısından konuyla ilgili yazılmış kaynak eserlerden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the onset of World War I, the Red Crescent Society, in collaboration with its allies Germany, Austria-Hungary, and Bulgaria, endeavored to minimize the harsh conditions of the war. To achieve this, it opened branches in allied countries to collect donations, provide the necessary medical teams and equipment, and extend assistance to soldiers in captivity, among other activities. Perhaps one of the least emphasized areas of the First World War was the work behind the front. Issues such as the condition of the injured, examination procedures, and convalescence pediods constitute the main axis of this study. While preparing the study, priority was given to Ottoman archive documents and newspaper news about the Red Crescent, which were reflected in the press of the period. In order to preserve orginality, reference Works written on the subject were also used.