Doğu Afrika'da yoksulluk ve işsizlik sorunları üzerine bir inceleme
A study on poverty and unemployment issues in East Africa
  1. Tez No: 884095
  2. Yazar: SAMATAR MOHAMED HOUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEDAT UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşsizlik ve yoksulluk, son yirmi yıldır Doğu Afrika'daki iki büyük sorunu oluşturmaktadır. İşsizlik, çalışabilecek durumda olan ancak iş bulamayan insanların sayısını ifade ederken, yoksulluk temel ihtiyaçları karşılayacak kaynaklardan yoksun olma durumu olarak tanımlanır. Bu çalışma, bu iki kavram hakkında temel bilgileri ifade etmekle birlikte, seçilmiş birkaç Doğu Afrika ülkesindeki yoksulluk ve işsizliğin başlıca nedenlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yoksulluk ve işsizliğin nedenleri çeşitlidir, ancak bu çalışma ekonomik, sosyal ve kültürel faktörleri bu bölgedeki ana etkenler olarak vurgulamaktadır. Sonuçta, işsizlik ve yoksulluk, bölge ekonomisinin tüm alanlarını etkilemekte ve bu iki değişken birbirleriyle de güçlü bir ilişki içerisindedir; işsizlik yoksulluğu önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment and poverty have been two major issues in East Africa over the past two decades. Unemployment refers to the number of people who are able to work but cannot find jobs, while poverty is defined as the lack of resources to meet basic needs. This study aims to identify the primary causes of poverty and unemployment in several selected East African countries by giving basic informations to these concepts. The causes of poverty and unemployment are varied, but this study highlights economic, social, and cultural factors as the main contributors in this region. As a matter of fact, unemployment and poverty affect all areas of the economy of the region and are strongly interrelated; that unemployment significantly influences poverty.