Kısraklarda erken embriyolojik ölçümlerin progesteron ve gonadotrophin releasing hormon (GNRH) ile engellenmesi
Prevention of an early pregnancy loss with progesteron and gonadotrophin releasing hormon (GnRh) in mares
- Tez No: 88412
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Fertilitesi düşük (n=21) veya daha önce embriyonik ölüm yapmış (n=6), yaşları 10-16 arasında değişen toplam 27 İngiliz kısrakta, embriyonik ölümlerin engellenmesi amacıyla yapılan çalışmada, 3 farklı tedavi yöntemi uygulandı. Kısraklarda gebelik teşhisleri son tohumlamadan 14-16 gün sonra ultrasonografik muayene ile yapıldı. Tedavi 1 (T1) n=8: Gebeliğin 16. gününden 40. gününe kadar 4 gün ara ile 1000 mg medroxyprogesterone acetate I. M. olarak verildi. Tedavi 2 (T2) n=5: Gebeliğin 16. gününden 40. gününe kadar 4 gün ara ile 1000 mg medroxyprogesterone acetate ve 35. günde tek doz 0.042 mg Buserelin acetate I. M. olarak verildi. Tedavi 3 (T3) n=5: Gebeliğinin 35. gününde tek doz 0.042 mg Buserelin acetate I. M. olarak verildi. Kontrol n=9: Gebeliğinin 16. gününde ancak hiçbir tedavi uygulanmayan fertilitesi düşük kısraklardan oluşmuştur. Gebeliklerinin 28, 35, 40 ve 48. günlerinde yapılan ultrasonografik kontrollerde tedavi gruplarına ait hiçbir kısrakta embriyonik ölüm gözlenmezken, kontrol grubu kısraklardan bir tanesinde (% 11.1) 40. günde embriyonik' ölüm meydana geldiği tespit edilmiştir. 28Gebeliklerinin 16-48. günlerinde 4 gün ara il© alınan kan serumu örneklerinde progesteron değerleri R.I.A. ile tespit edildi. T1 grubu kısraklardaki progesteron değerleri kontrol grubuna paralel seyretti ve 36-40. günlerde meydana gelen düşüşlerden fazla etkilenmedi. Progesteron uygulamasının yanısıra 35. günde GnRH uygulanan T2 grubunda 36-40. günlerdeki düşüş daha belirgin olmuş ancak 40. günde progesteron uygulamasından sonra tekrar artmıştır. Sadece 35. günde GnRH uygulanan T3 grubunda 35. günden sonraki düşüş 44. güne kadar devam etmiştir. Sonuç olarak, kısraklarda fertilite düşüklüğünün önemli nedenlerinden biri olan luteal yetersizliğin engellenmeside klinik bulgular ve serum progesteron seviyeleri dikkate.'ilııi(li()iıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prevention of an early pregnancy loss with progesterone and Gonadotropin releasing hormone (GnRH) in mares In the study aiming to prevent embryonic deaths, 3 different methods of treatment were applied to a total of 27 thoroughbred mares, between the ages of 14- 16, which had low fertility rates (n=21) or had previous experiences of embryonic deaths (n=6). Pregnancy diagnosis of the mares was made by ultrasonographic examination 4-16 days after the final insemination. Treatment 1 (T1) n=8: 1000 mg medroxyprogesterone acetate was given I.M. at 4-day intervals starting from day 16 until day 40 of pregnancy. Treatment 2 (T2) n=5: 1000 mg medroxyprogesterone acetate was given I.M. at 4 -day intervals starting from day 16 until day 40 of pregnancy and on day 35 a single dose of 0.042 mg buserelin acetate was given I.M. Treatment 3 (T3) n=5: On day 35 of pregnancy a single dose of 0.042 mg. buserelin acetate was given I.M. Control n=9: This group comprised mares with low fertility rates which were at day 16 of their pregnancy and which had been given no treatment. While no embryonic deaths were observed in any of the mares in the treatment groups during the ultrasonographic check-ups carried out on days 28, 35, 40 and 48 wof the pregnancies, 1 embryonic death (11.1 %) on day 40 was determined in one of the mares in the control group. Progesterone levels in the blood serum samples taken at 4-day intervals on days 16-48 of the pregnancy were determined using R.I.A. Prog©st©ron© levels of the mares in group T1 were parallel those of the control group and were not affected by the drops formed during days 36-40. In group T2, which had been given GnRH at day 35 as well as progesterone, the drop during days 36-40 was more obvious. However, this once again increased after application of progesterone on day 40. The drop on day 35 continued until day 44 in group T3, which had only been given GnRH on day 35. As a result, when clinical findings and serum progesterone levels are taken into consideration in the prevention of luteal insufficiency, which is one of the important reasons of low fertility in mares, 1000 mg of medroxyprogesterone acetate applications at intervals of 4 days (T1) can be recommended. These applications unaffected by changes and keep the serum progesterone level high during days 16- 48, which are the most critical days of pregnancy. However, it should be kept in mind that luteal insufficience is not the sole cause of embryonic deaths and that there are many different reasons. II