Kısraklarda seksüel siklus sırasında ve erken gebelikte estradiol-17-B ile progesteron hormon düzeylerinin RIA ve EIA ile araştırılması
  1. Tez No: 31376
  2. Yazar: MUZAFFER ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. ÇETİN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
58 7. ÖZET Bu çalışmada, kısraklarda östrus si ki usu sırasında kan progesteron ve estradiol 17P hormon düzeyleri radioimmunoassay yöntemi ile tayin edildi. Gebeliğin erken dönemde teşhisi amacı ile ilk çiftleşmeden sonraki 20. günde kan progesteron düzeyleri radioimmunoassay ve enzymeimmunoassay yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak ölçüldü. Çalışılan İO kısrakta östrus siki usu uzunluğu 20.7±1.0 gün bulundu. Estradiol 17 p pik seviyesine östrusun 3. günü ulaştı (28.71±3.33 pg/ml ). Daha sonra düşmeye başlayan estradiol 170 seviyesi en düşük siklusun 14. günü (B.94±1.02 pg/ml) ölçüldü ve tekrar yükselmeye başlayarak siklusun 19. gününde 15.45±2.71 pg/ml 'ye ulaştı. östrusun 1. gününden ovulasyona kadar olan dönemde 1 ng/ml'nin altında olan serum progesteron düzeyi pik seviyesine ovulasyondan sonraki 6. günde ulaştı (7.89±1.86 ng/ml ). Siklusun 14. gününe kadar önemli bir düşüş görülmeyen progesteron seviyesi siklusun 17. günü 2.8±0.6, 19. günü de 1.4±0.4 ng/ml "ye düştü. Estradiol 17£ ve progesteron seviyesi folliküler faz ve luteal fazda sırası ile 23.63±4.78 pg/ml, 12.51±3.28 pg/ml, 0.49±0.20 ng/ml, 5.02±2.31 ng/ml olarak ölçüldü. çiftleşmeden sonraki 20. günde serum progesteron düzeyi gebe olanlarda 5.8±1.53 ng/ml, gebe olmayanlarda ise59 0.83±0.37 ng/ml tesbit edildi. RIA ve EIA ile tayin edilen progesteron miktarlarının karşılaştırılmasında korelasyonun 0.93 bulunduğu bu çalışmada, 20. günde gebe olanların teşhisindeki doğruluk oranı '/. 87.5, gebe olmayanların teşhisindeki doğruluk oramda ZIOO olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
60 S. SUMMARY In this study the serum levels of progesterone and estradiol 17p during the estrus cycle in mares were determined by RIA. For early pregnancy diagnosis on day 20 following mating, serum progesterone levels were compared by using both RIA and EI A. The mean length of the estrus cycle was found to be 20.7±1.0 days in 10 mares. Estradiol 17 p reached peak levels on the third day of the cycle (28.70±3.33 pg/ml ). Thereafter the levels decreased and the minimum levels of estradiol 173 was obtained on the 14 th day of the cycle (B.94±1.02 ng/ml ). Gradually increasing levels reached to the value of 15.45±2.71 pg/ml on day 19 th. Low serum progesterone concentrations of the follicular phase rised to peak levels on day 6 during the cycle (7.89±1.86 ng/ml) and remained at high levels until day 14 and decreased to 2.8±0.6 and 1.4+0.4 ng/ml on days 17 and 19, respectively. Estradiol -173 and progesterone levels were estimated 23.63±4.78 pg/ml, 12.51±3.28 pg/ml for follicular phase and 0.49±0.20 ng/ml, 5.02±2.31 ng/ml for luteal phase, respectively. Serum progesterone concentrations on day 20 th after mating were obtained to be 5.8±1.53 ng/ml and 0.83±0.37 ng/ml in pregnant and non- pregnant mares, respectively.61 Progesterone levels were compared by using both RIA and EIA and the coefficient of correlation was 0.93. The accuracy of the progesterone test to pregnancy and non- pregnancy were 7. 87.5 and lOO '/., respectively