Germedengeli çatkılar
Tensegrity structures
  1. Tez No: 884121
  2. Yazar: DEFNE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HARUN BATIRBAYGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Germedengeli çatkılar, inşaat ve mühendislik uygulamalarında kullanılan önemli yapı uygulamalarıdır. Bu çalışma, germedengeli çatkıların tanımı, işlevi, tasarımı ve kullanım alanları hakkında detaylı bir incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında germedengeli çatkılar ile ilgili çalışmalar derlenmiş, nitel ve uygulamalı örnekler oluşturulmaya çalışılmıştır. Dünyadaki örnekler kadar geleneksel geometriden oluşan örneklerin de germedengeli çatkıların tasarımında kullanımının mümkün olduğu, çeşitli örnek uygulamalar gerçekleştirilerek kanıtlanmıştır. Sonuç olarak geometrik desenlerin uyumlu bir şekilde tasarlanan germedengeli çatkıların, yapısal bütünlük, estetik değer ve kültürel kimlik açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu, bu alanda daha fazla araştırmanın yapılması ve uygulama örneklerinin çoğaltılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tension-tensioned roofs are important structural applications used in construction and engineering applications. This study aims to provide a detailed investigation on the definition, function, design and application areas of tension-tensioned covered roofs. Within the scope of the research, studies related to tensile web roofs have been compiled and qualitative and practical examples have been tried to be created. It has been proved that it is possible to use examples consisting of traditional geometry as well as examples from the world in the design of tensile roofs by realising various sample applications. As a result, it is thought that the harmonious design of geometric patterns has an important potential in terms of structural integrity, aesthetic value and cultural identity, and more research should be done in this field and application examples should be increased.