İnşaat işçilerinin bireysel iş performanslarının zihinsel sağlık bozukluklarıyla olan ilişkinin incelenmesi
Understanding association between mental health disorders and individual job performance of construction workers
  1. Tez No: 884133
  2. Yazar: POURYA ABDOLLAH RAHMANZADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnşaat işçilerinin zihinsel sağlık bozukluklarının bireysel iş performansları üzerindeki etkisi, iş sağlığı ve güvenliği alanında giderek önem kazanan bir konudur. Bu araştırmanın amacı, inşaat işçilerinin zihinsel sağlık durumları ile iş performansları arasındaki ilişkiyi derinlemesine analiz etmektir. Özellikle depresyon, anksiyete ve stres gibi zihinsel sağlık sorunlarının, işçilerin verimliliği, iş güvenliği ve iş kazalarıyla ilişkisi üzerine odaklanmak, sektördeki politika ve uygulamaları geliştirmek için önemli bir adım olacaktır. Bu tez, inşaat endüstrisindeki çalışanların zihinsel sağlık durumlarının iş performansı üzerindeki etkilerini anlamak için bir çerçeve sunarak, işçilerin sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of construction workers' mental health disorders on their individual job performance is an increasingly important issue in the field of occupational health and safety. The aim of this research is to analyze in depth the relationship between mental health status and job performance of construction workers. Focusing especially on the relationship of mental health problems such as depression, anxiety and stress with workers' productivity, occupational safety and occupational accidents will be an important step to improve policies and practices in the sector. This thesis aims to make a significant contribution to the health and safety of workers by providing a framework for understanding the effects of mental health conditions on job performance of workers in the construction industry.