İnşaat işçilerinin günlük menülerindeki protein miktarı ve türü ile kas gücü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the amount and type of protein in the daily menus of construction workers and muscle strength
  1. Tez No: 955063
  2. Yazar: EMRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAN ÇETİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağır fiziksel işlerde çalışan işçiler için yeterli ve dengeli beslenme, iş gücü verimliliği, iş kazalarının önlenmesi ve sağlık sorunlarının azaltılması açısından kritik bir rol oynar. Uygun beslenme alışkanlıkları, işçilerin enerji seviyelerini ve kas kuvvetlerini korumasına, dayanıklılıklarını artırmasına ve meslek hastalıkları riskini azaltmasına yardımcı olur. Bu nedenle işçilerin beslenme durumunun değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi, hem bireysel sağlık hem de iş güvenliği açısından önemlidir. Amaç: Diyetle alınan günlük protein miktarı ve türü kas kuvvetini etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı tüm öğünlerini inşaat firmasının sağladığı yemek hizmeti ile tüketen inşaat işçilerinin günlük aldıkları proteinin miktarının ve türünün kas kuvvetine olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Şantiyede konaklayarak tüm öğünlerini şantiyede tüketen 30 – 40 yaş aralığındaki erkek inşaat işçileri ( n=118) çalışmaya dâhil edilmiştir. İnşaat işçilerine genel bilgiler, temel sağlık bilgileri, günlük beslenmeleri ile ilgili sorular içeren bir anket uygulanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Araştırmaya dâhil edilen işçilerin anket bilgileri ve antropometrik ölçümlerinin alınmasını takiben bir ay boyunca her gün ve her öğün yemeklerinin tüketim miktarları görsel işaretleme yöntemiyle belirlenmiş, tüketilen besin miktarları hesaplanmıştır. Bir ay sonunda işçilerden tekrar antropometrik ölçümler alınmış; kas kuvvetleri hesaplanmış ve kayıtlara göre diyetle aldıkları toplam protein miktarı belirlenmiştir. Diyetle alınan hayvansal ve bitkisel protein miktarlarına göre değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is crucial for workers engaged in physically demanding jobs, as it directly impacts work efficiency, prevents occupational accidents, and reduces health risks. Appropriate dietary habits help maintain energy levels and muscle strength, enhance endurance, and lower the risk of occupational diseases. Therefore, assessing and improving workers' nutritional status is essential for both individual health and workplace safety. Objective: The amount and type of daily protein intake significantly affect muscle strength. This study aims to examine the impact of the quantity and type of protein consumed on the muscle strength of construction workers who rely solely on meals provided by their employer's catering service. Materials and Methods: The study included male construction workers aged 30–40 years (n=118) who resided at the construction site and consumed all meals there. Participants completed a questionnaire covering general and basic health information as well as daily dietary habits, and their anthropometric measurements were recorded. For one month, the amount of food consumed by the workers at each meal was assessed using a visual portion estimation method, and their total food intake was calculated. At the end of the month, workers with complete data were re-evaluated for anthropometric measurements, muscle strength, and the total amount of protein consumed. The protein intake was further analyzed by distinguishing between animal-based and plant-based proteins.