Erkek bireylerin toplumsal cinsiyet rolü stres düzeylerinin aile içi şiddet farkındalığına etkisi: Çanakkale örneği
The effect of male individuals' gender role stress levels on domestic violence awareness: Çanakkale example
- Tez No: 884137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı erkek bireylerin toplumsal cinsiyet rolü stres düzeylerinin ve aile içi şiddet farkındalıklarını çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çanakkale ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri olan 219 erkek bireyle gerçekleştirilen araştırma sonucunda; bekar olan erkek bireylerin bir kadına arkadaşça yaklaşmanın ardında art niyet aranması, evlenme sürecindeki ağır masraflar ve bir an önce iş hayatına atılmak zorunda olma konularında evli olan erkek bireylerden anlamlı şekilde daha fazla stres yaşadıkları, eğitim seviyesi düştükçe erkek bireylerin fiziksel görünümleri ile ilgili streslerinin arttığı, 18-25 yaşları arasındaki erkek bireylerin toplumsal cinsiyet rolü stres düzeylerinin daha fazla olduğu, gelir düzeyi artan erkek bireylerin toplumsal cinsiyet rolü stresinin azaldığı, bekar olan erkek bireylerin aile içi şiddeti tanımlama ve aile içi şiddetin sonuçları konusunda farkındalık düzeylerinin daha fazla olduğu, 18-25 yaş aralığında olan erkek bireylerin aile içi şiddet konusunda farkındalıklarının daha yüksek olduğu, aile içi şiddet farkındalığı ile erkek toplumsal cinsiyet rolü stresi arasında güçlü düzeyde ilişki bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine male individuals' gender role stress levels and awareness of domestic violence in terms of various variables. Quantitative research method was usedAs a result of the research conducted with 219 male individuals aged 18 and over living in Çanakkale province; Single male individuals experience significantly more stress than married male individuals regarding the search for ulterior motives behind approaching a woman in a friendly manner, heavy expenses in the marriage process, and having to start business life as soon as possible. As the level of education decreases, male individuals' stress regarding their physical appearance increases. Male individuals between the ages of 18-25 have higher gender role stress levels, male individuals with higher income levels have lower gender role stress, single male individuals have higher levels of awareness about identifying domestic violence and the consequences of domestic violence, It has been determined that male individuals between the ages of 10 and 15 have a higher awareness of domestic violence, and there is no strong relationship between awareness of domestic violence and male gender role stress.