Özel eğitim anaokullarında görev yapan öğretmenlerin sesbilgisel farkındalık becerileri hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the knowledge levels of teachers working in special education kindergartens about phonological awareness skill
- Tez No: 884138
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ODLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Anaokullarında görev yapan öğretmenlerin sesbilgisel farkındalık becerilerine ilişkin var olan bilgi düzeylerinin test biçiminde hazırlanmış anket yoluyla ortaya konulmasının belirlendiği tarama modelinde gerçekleştirilen nicel bir araştırmadır. Ayrıca katılımcı öğretmenlerin var olan sesbilgisel farkındalık becerileri bilgi düzeylerinin; öğretmenlerin cinsiyet, mezuniyet düzeyi, mezun olduğu alan, çalışma yılı, sesbilgisel farkındalık becerileri hakkında daha önce eğitim alma durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde İstanbul ili Anadolu Yakası'nda MEB'e bağlı Özel Eğitim Anaokullarında görev yapan 103 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sesbilgisel Farkındalık Bilgi Düzeyi Testi”araçlarıyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde; parametrik tekniklerden Bağımsız Örneklem T- Testi, parametrik olmayan tekniklerden ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda özel eğitim anaokullarında görev yapan öğretmenlerin sesbilgisel farkındalık becerilerindeki bilgi düzeylerinin orta düzeyde olduğu ve istenilen yeterlik düzeyinde olmadığı bulunmuştur. Var olan bu bilgi düzeyleri cinsiyet, mezun oldukları alan ve düzey, çalışma yılı, daha önce eğitim alma durumlarına göre anlamlı olarak farklılaşmamıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin özellikle sesbilgisel farkındalık becerilerinin kapsamı ve gelişimsel sıralaması konusunda desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study is a quatitative research conducted in the survey model in which it is determined to reveal existing knowledge levels of teachers working in Special Education Kindergartens affiliated to the Ministry of National Education (MEB) about phonological awareness skills through a questionnaire prepared in the form of a test. In addition, it was aimed to examine whether the existing phonological awareness skills konowledge levels of the participant teachers differed according to the gender, graduation level, field of graduation, years of employment and previous training on phonological awareness skills. The study group of the research consisted of 103 teachers working in Special Education Kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the Anatolian Side of Istanbul in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The data were collected through“Personal Information Form”and“Phonological Awareness Knowledge Level Test”tools. In analyzing the data; Independent Sample T-Test was used among parametric techniques, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used among nonparametric techniques. As a result of the analysis, it was found that the knowledge levels of teachers working in special education kindergartens in phonological awareness skills were at a medium level and not at the desired sufficiency level. These knowledge levels did not differ significantly according to gender, field and level of graduation, years employment and previous education. The findings show that teachers need support especially on the scope and developmental sequence of phonological awareness skills.