Küreselleşen dünyada döngüsel ekonomi ile tasarım olgusunun cam üzerinden incelenmesi
Examination of the phenomenon of design with circular economy in the globalizing world through glass
  1. Tez No: 884143
  2. Yazar: SİMGE ARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT EZENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Küreselleşen dünyada kaynakların hızla tükendiği gerçeğiyle karşı karşıya olan tasarımcılar, camın döngüsel ekonomi içinde etkin kullanımıyla önemli bir adım atabilirler. Cam, 2000li yıllardan günümüze kalite kaybı yaşamadan geri dönüştürülebilmesiyle değerli bir malzeme olmuştur ve bu özelliğiyle küreselleşme çağında tasarımı ileriye taşıyabilir. Küreselleşmenin tasarım olgusuyla daha iyi bir noktaya çıkarılması için döngüsel ekonomi kavramının cam üzerinden araştırılması bu çalışmada hedeflenmiştir. Cam endüstrisi, döngüsel ekonominin temel prensiplerini uygulayarak malzeme geri dönüşümü ve atık azaltımı gibi stratejilerle sürdürülebilirlik hedefleri incelenmiştir. Bu değerlendirmede, cam endüstrisinin sürdürülebilirlik açısından nasıl iyileştirilebileceği ve küresel ekonomik bağlamda nasıl bir rol oynayabileceği üzerine veriler toplanmıştır. Bu çalışmada, küreselleşen dünyada döngüsel ekonomi kavramının tasarım olgusu üzerinden, özellikle cam malzemesi bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Kaynakların hızla tükenmesi ve çevresel sorunların artmasıyla birlikte, döngüsel ekonominin sürdürülebilirlik için sunduğu çözümler tartışılmıştır. Döngüsel ekonomi, atıkların geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması yoluyla kaynakların verimli kullanılmasını hedefleyen bir ekonomik modeldir. Bu model, ekonomik büyüme ve çevresel koruma arasında denge kurmayı amaçlar ve ürünlerin ömrünü uzatarak atık miktarını azaltmayı hedefler. Çalışmada, camın atık yönetimi sürecinde nasıl geri dönüştürülüp döngüsel ekonomiye kazandırılabileceği ele alınmıştır. Cam, geri dönüşüm potansiyeli yüksek bir malzeme olarak sürdürülebilir çevre hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynar. Camın geri dönüştürülmesi, doğal kaynakların korunması ve çevresel kirliliğin azaltılması açısından kritik bir öneme sahiptir. Döngüsel tasarım, ürünlerin daha dayanıklı, tamir edilebilir ve uzun ömürlü olmasını sağlamayı hedefler. Bu bağlamda, camın tasarım süreçlerindeki rolü ve döngüsel ekonomiye katkıları incelenmiştir. Türkiye'de döngüsel ekonomi kavramının gelişimi ve cam endüstrisinin bu konudaki katkıları da tartışılmıştır. Sonuç olarak bu tez, döngüsel ekonomi ve tasarım olgusunu cam malzemesi üzerinden değerlendirerek, sürdürülebilir bir çevre ve ekonomik model oluşturma, kullanım ömrünü uzatma, geri dönüşüme teşvik etme konusundaki verilerin toplanarak literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world where resources are rapidly depleting, designers are confronted with the reality that effective use of glass within the circular economy can be a significant step forward. Glass has become a valuable material since the 2000s due to its ability to be recycled without loss of quality, thereby advancing design in the era of globalization. This study aims to investigate the concept of the circular economy through the lens of glass, particularly in enhancing the design paradigm. The glass industry has been examined for its adoption of fundamental principles of the circular economy, such as material recycling and waste reduction strategies, towards sustainability goals. This evaluation gathers data on how the glass industry can be enhanced for sustainability and its potential role in the global economic context. The study focuses on exploring the concept of the circular economy through the design paradigm, especially in the context of glass materials, in a globalized world. With the rapid depletion of resources and increasing environmental issues, the solutions offered by the circular economy for sustainability have been discussed. The circular economy aims to efficiently use resources through waste recycling and reuse, balancing economic growth and environmental protection by extending product lifespans and reducing waste. The study discusses how glass can be recycled and reintegrated into the circular economy through waste management processes. Glass plays a critical role in achieving sustainable environmental goals as a material with high recycling potential. Recycling glass is crucial for preserving natural resources and reducing environmental pollution. Circular design aims to make products more durable, repairable, and long-lasting. In this context, the role of glass in design processes and its contributions to the circular economy have been examined. The development of the circular economy concept in Turkey and the contributions of the glass industry to this issue have also been discussed. In conclusion, this thesis aims to contribute to the literature by evaluating the concepts of the circular economy and design through the lens of glass materials, aiming to create a sustainable environmental and economic model, extend product lifespans, and promote recycling.