Geleneksel doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş: Türkiye örneği
Transition from traditional linear economy to circular economy: The example of Türkiye
- Tez No: 853151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Geleneksel doğrusal ekonomi modeli dünyanın pek çok yerinde büyüme ve refah sağlamış fakat beraberinde sürdürülebilirlik sorunlarını da getirmiştir. Gelişen teknolojiler ve küreselleşme ile doğrusal ekonomi modelindeki al-yap-at şeklindeki anlayış, gelecek nesillerin refahı da göz önünde bulundurularak yerini döngüsel ekonomi modeline bırakmıştır. Döngüsel ekonomi ürün, kaynak ve malzemelerin ekonomide mümkün olabildiğince uzun tutulduğu ve atık miktarının az olduğu, yenileyici bir sistemdir. Döngüsel ekonominin etkin bir şekilde tasarlanabilmesi için öncelikle sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisinin kurulması gerekmektedir. Bu çalışmada, döngüsel ekonominin sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisi, özellikleri, yararları, uygulanabilirliği gibi konular ele alınarak, Dünya'da ve Avrupa Birliği'nde döngüsel ekonomi uygulamaları incelenmiş ve Türkiye'deki durum araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The traditional linear economy model has provided growth and prosperity in many parts of the world, but it has also brought with it sustainability problems. With developing technologies and globalization, the take-make-dispose approach in the linear economy model has been replaced by the circular economy model, taking into account the welfare of future generations. The circular economy is a regenerative system in which products, resources and materials are kept in the economy as long as possible and the amount of waste is low. In order for the circular economy to be designed effectively, first of all, its relationship with sustainable development must be established. In this study, the relationship of circular economy with sustainable development, its characteristics, benefits, applicability are discussed, circular economy practices in the world and in the European Union are examined and the situation in Turkey is investigated.