International civil aviation in a globalising world
Küreselleşen dünyada uluslararası sivil havacılık
  1. Tez No: 89727
  2. Yazar: EKİN OYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İLHAN AKİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET 1900'lü yılların başında başlayan sivil havacılık, bugün dünyanın en büyük ve en geniş endüstrilerinden biridir. Bununla birlikte sivil havacılığın, uluslararası sistemdeki artan önemi sadece ekonomik faktörlerle açıklanamaz. Sivil havacılık son elli yıl içersindeki gelişimi ile sadece en hızlı ulaşım aracı olarak kalmamış gerek dünya ticaretinin gelişiminde gerekse de değişik kültürlerin birbirini tanımasıda çok büyük etkiye sahip olmuş, hatta küreselleşmenin“itici gücü”sayılmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ve ekonominin gelişmesiye sivil havacılık fiili olarak gelişmiş fakat trafik kuralların belirlenmesinde bir türlü uluslararası bir konsensus'a ulaşılamamış ve ilişkiler ikili anlaşmalarla yürütülmüştür. Dar kapsamlı ticaret çıkarlarının tartışıldığı ve korumacılığın ağır bastığı bu ikili anlaşmalar sistemi artık değişen dünyanın kurallarına uymamaktadır Günümüzde uluslararası sivil havacılık sistemi hiç olmadığı kadar karmaşık ve belirsizdir. Her ne kadar ikili anlaşmalar esas mekanizma olarak işlevine devam etmekte ise de hem global hem de bölgesel bazda yeni trendler gelişmektedir. Bu master tezinde öncelikle uluslararası sivil havacılık sisteminin gelişimi analiz edilmekte, ikincil olarak da gelecekte oluşması muhtemel uluslararası sivil havacılık sistemleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new era of the world is characterised with the great expansion of economic, political, social and cultural relations across borders. Offering, the fast, reliable and massive transportation, aviation stands to be the most adequate transporting instrument in meeting the rapidly growing traffic in tourism, trade and business. Notwithstanding its close affinity with globalisation urging for liberalisation, competition and multilateralism, aviation is still regulated by outmoded patchwork of restrictive bilateral treaties. The international civil aviation system is experiencing a period of unprecedented turmoil. Four new trends, multilateralism, regionalism, plurilateralism and globalisation, are challenging the existing bilateral system. The thesis intends to analyse the development of the international civil aviation system and to search the prospects for the international civil aviation system meeting globalisation.