Aterom plağı oluşumunda enfeksiyon ajanların rolü
- Tez No: 88414
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Ateroskleroz için birçok risk faktörü tanımlanmasına rağmen, tüm hastaların %40'ında mevcut risk faktörlerine rastlanılmamıştır. Son zamanlarda kronik iltihabi hastalıkların ateroskleroza yol açtıkları üzerinde durulmaya başlanmış ve aterom plağı gelişiminde virus ve bakteri enfeksiyonlarmm rol oynayabileceği görüşü ileri sürülmektedir. Çalışmamızda enfeksiyon ajanlarının, aterom plağı oluşumundaki önemini belirlemeyi amaçladık. Koroner endarterektomi ameliyatı ile elde edilen 22 aterom plağında, PCR yöntemi ile C. pneumoniae, CMV, H. Pylori ve Human Herpes Virus 8 'in DNA'sını araştırdık. C. Pneumoniae mevcudiyeti için gerekli amplicon değeri 438 bp iken bizim bulduğumuz değerler 140-244 bp arasındaydı; CMV mevcudiyeti için gerekli amplicon değeri 249 bp iken bizim bulduğumuz değerler 140-244 bp arasındaydı; H. Pylori mevcudiyeti için gerekli amplicon değeri 203 bp iken bizim bulduğumuz değerler 140-180 bp arasındaydı; HHV-8 mevcudiyeti için gerekli amplicon değeri 210 bp iken bizim bulduğumuz değerler 140-200 bp arasındaydı. Bu sonuçlara göre, örneklerin hiçbirinde PCR yöntemi ile bu mikroorganizmalara ait DNA varlığını gösteremedik. Bu sonuçlar, ateroskleroz patogenezinde enfeksiyonların etkisi hakkında şüphelere yol açmıştır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY ROLE OF INFECTION AS A RİSK FACTOR FOR ATHEROSCLEROSIS Although many risk factors has been described for atherosclerosis, on 40 percent of the total patients, these described risk factors has not been observed. Recently it is considered that infection related illnesses cause atherosclerosis and it is claimed that during the progression of atheroma plaque, infection related to virus and bacteria might have an important effect. On our study we aimed to point out the importance of infection agents during the formation of atheroma plaque. Using the PCR methode we examined the DNA's of C. Pneumoniae, CMV, H. Pylori and Human Herpes virus, on 22 atheroma plaque obtained by coronary endarterectomy operation. As the required amplicon value was 438 bp for the presence of C. Pneumoniae; we found it between 140-244 bp; as the required amplicon value was 249 bp for the presence of CMV, we found it between 140-244 bp; as the required amplicon value was 203 bp for the presence of H. Pylori, we found it between 140-180 bp; as the required amplicon value was 210 bp for the presence of HHV-8, we found it between 140-200 bp. According to these results, using the PCR methode, We couldn't point out the presence of the DNA's belong to these infection agents at none of the samples and these results cause uncertanities about the effects of infections on pathogenesis of atherosclerosis. 61